"Mam nadzieję, że szczęście mi dopisze i dożyję setki"

Warszawa

Uroczystości z okazji 95. urodzin gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, prezesa Związku Powstańców Warszawskich odbyły się w czwartek w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego z udziałem licznych kombatantów. List do jubilata skierował także prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent w odczytanym przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego liście, przypomniał przebieg służby Ścibora-Rylskiego, który podczas kampanii wrześniowej służył w 1. Pułku Lotniczym i Samodzielnej Grupie Operacyjnej Polesie gen. Franciszka Kleeberga, brał udział w walkach partyzanckich w rejonie Kowla i w 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej.Pseudonim "Motyl"

W Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem Motyl walczył jako oficer, dowódca plutonu, a następnie kompanii w Batalionie Czata 49 Zgrupowania Radosław. "Pomimo tak głębokiego zaangażowania w działania zbrojne i konspiracyjne, nie miał Pan wątpliwości, że kiedy ucichły odgłosy walk, czas było przystąpić do pokojowej pracy nad odbudową kraju (...) I podobnie jak ostatni Komendant Główny AK, wbrew polityce władz komunistycznych, obliczonej na pogrzebanie w sercach Polaków nadziei na prawdziwe wyzwolenie, zawsze wierzył Pan, że zwycięży nasza Święta Sprawa, że spotkamy się w prawdziwie wolnej i demokratycznej Polsce" - podkreślił Komorowski. "Zasługa opatrzności boskiej" Wzruszony jubilat zaznaczył, że walka jest dla żołnierza sprawą normalną, jego zawodem i nie stanowi jego zasługi. - Zasługa jest opatrzności boskiej, że mnie chroniła i miałem szczęście żołnierskie przeżyć do tej chwili i doczekać tej wspaniałej uroczystości. Naprawdę jestem bardzo wzruszony, choć nie wolno się wzruszać żołnierzowi. Mnie teraz zależy już tylko, bym mógł jak najdłużej prowadzić samochód, dobrze się czuł i jako tako poruszał. Mam nadzieję, że szczęście mi dopisze i dożyję tej setki. Moim marzeniem jest także, by dożyć 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - mówił Ścibor-Rylski. Podziękował także za życzenia przekazane mu przez internautów, które wydrukowane na jednej tablicy wręczył generałowi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Początkowo przedstawiciele MPW poinformowali, że urodziny generał obchodzi 6 marca. We wtorek na profilu muzeum na facebooku pojawiło się sprostowanie: "Przepraszamy - wkradł się błąd: gen. Zbigniew Ścibor-Rylski obchodzi 95. urodziny 10 marca, a uroczysty Jubileusz miał się odbyć 6 marca (ze względu na żałobę narodową został przeniesiony na 8 marca)".

PAP/ran/par