Najnowsze

Maluchy, fiaciki, kaszlaki. Wielki zlot małych aut

Najnowsze

archiwum TVN24Zlot przed PKiN

W czasach PRL marzenie wszystkich Polaków, w okresie rozwoju kapitalizmu pogardzany symbol minionych czasów. W sobotę na placu Defilad zaprezentują się małe fiaty, maluchy, kaszlaki, czyli po prostu Fiaty 126p - jedne z najważniejszych aut w historii polskiej motoryzacji. Fiaty 126p to auta coraz rzadziej używane na co dzień, ale coraz częściej traktowane jako cenione klasyki. Miłośnicy tego małego, wielkiego auta już po raz 13. spotykają się na ogólnopolskim zlocie, tym razem w Warszawie.

"580 kilogramów żywej wagi"

Spotkanie jest kilkudniowe, ale w sobotę, od godz. 17 fiaciki zaprezentują się na otwartej wystawie na pl. Defilad. Jeśli dopisze frekwencja będzie można zobaczyć nawet setki maluchów ze wszystkich okresów produkcji. Będą zarówno dopieszczone klasyki, jak odważnie zmodyfikowane fiaty. Jak podają organizatorzy, na zeszłorocznym zlocie w Krakowie stawiło się ponad 500 małych fiatów. "580 kilogramów żywej wagi, połyka na raz 21 litrów, pali sporo. Mówią o nim maluch, ale każdy kto miał szanse ruszyć nim w świat wie, że to samochód wielki duchem. Najmłodszy ma dziś 16 lat, najstarszy 43. W sumie wyprodukowano 4,6 mln egzemplarzy, ale ci, którzy go kochają wiedzą, że każdy Fiat 126p jest wyjątkowy" - zachwalają maluchy organizatorzy zlotu. Patronat honorowy nad zlotem objęła prezydent Warszawy.

Produkowali je ponad 20 lat

Fiat 126p był produkowany w Polsce od 6 czerwca 1973 r. do 22 września 2000 r. w zakładach w Bielsku-Białej i w Tychach. Nad Wisłą wyprodukowano łącznie 3 mln 318 tys. 674 sztuk. Fiaty 126 były także wytwarzane we Włoszech oraz w Austrii.

TO NIE PIERWSZY POKAZ KLASYCZNYCH SAMOCHODÓW:

Stare samochody na AON
Stare samochody na AONLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

PAP/ran/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości