Makiety przedwojennej Warszawy. "Każdy mówi wow!"

Makieta przedwojennego Śródmieścia - mówią Bogna Romańska i Michał Mroczka
Makieta przedwojennego Śródmieścia - mówią Bogna Romańska i Michał Mroczka
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plMakieta przedwojennego Śródmieścia - mówią Bogna Romańska i Michał Mroczka

Tęsknota za dawną Warszawą – to najczęstszy argument, który przywołują twórcy makiet nieistniejącego już miasta. Najnowsza, gipsowa makieta powstaje w Teatrze Kamienica. Dzięki niej zobaczyć będzie można, jak wyglądały kamienice, które stały w miejscu Pałacu Kultury.

- Ty mały, a był Ty w Warszawie przed wojną? To było piękne miasto – takie pytanie z charakterystycznym lwowskim akcentem usłyszał Emilian Kamiński... na Ukrainie. I to upewniło go w przekonaniu, że stworzenie makiety przedwojennej Warszawy to dobry pomysł.

Teraz w jego teatrze powstaje projekt, który pokaże, jak wyglądała stolica od Ogrodu Saskiego po Dworzec Główny.

"Każdy mówi: WOW"

W tej chwili oglądać już można jedną piątą projektu - fragment, który obejmuje Pałac Saski, kawałek Ogrodu Saskiego, plac Małachowskiego z budynkiem Zachęty i kościół św. Trójcy.

- Każdy, kto widzi tę makietę, mówi "wow!", jak Ci ludzie tu mieszkali. Potwierdzają to plany geodezyjne. Ludzie się w tych kamienicach gnieździli – opowiada Michał Mroczka, jeden z twórców makiety, która jest odwzorowana z dużą dokładnością. Oprócz kamienic widać drzewa, tramwaje, ambulans, a na balkonach nawet małe kwiaty.

Tak przed wojną wyglądał Ogród Saski
Tak przed wojną wyglądał Ogród SaskiTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

- Pracę zaczęliśmy na przełomie października i listopada zeszłego roku od zebrania dokumentacji. Później powstały odlewy brył. Na koniec zostało wyrzeźbienie i malowanie – opowiada twórca. Praca potrwa najprawdopodobniej do września. Wtedy cała makieta będzie miała około 20 metrów kwadratowych. Dla niecierpliwych Teatr Kamienica przygotował niespodziankę i już 22 marca odsłoni fragment makiety parku Saskiego razem z ul. Królewską.

Praga i ul. Marszałkowska

Więcej czasu na zbudowanie swojej makiety daje sobie Paweł Chmurzyński. On buduje przedwojenną ul. Marszałkowską, ale na odtworzenie 300 kamienic daje sobie 10 lat. Na razie ma około 30. Buduje inną techniką niż artyści z Teatru Kamienica. W plastelinie rzeźbiarskiej tworzy s tzw. model-matkę. Później jest on zalewany w masy plastyczne, do których wlewane są szlachetne gatunki gipsu, a następnie przychodzi czas na malowanie.

Pałac Saski w Teatrze Kamienica
Pałac Saski w Teatrze Kamienica

- W przyszłości chciałbym całą ulicę Marszałkowską zaprezentować szerszej publiczności w Warszawie - mówi Chmurzyński, który swoje dzieło tworzy w prywatnej pracowni.

ZOBACZ MATERIAŁ O PAWLE CHMURZYŃSKIM

Kolejną makietą, która powstała w Warszawie jest ta przedstawiająca zrekonstruowaną Pragę z końca XVIII w. Tej jednak cały czas nie można jeszcze oglądać. Czeka ona na lepsze czas (czyli remont muzealnych kamieniczek przy Targowej 50/52). Owalna makieta o wymiarach 2,8 x 3,7 będzie elementem ekspozycji stałej w Muzeum Pragi.

Pokaże tereny ograniczone od zachodu Wisłą, od wschodu ul. Markowską (przebieg dawnego wału ziemnego), od północy sięgający po oś dzisiejszej ul. Szanajcy, a od południa linię ul. Marcinkowskiego.

*zdjęcie na sronie głównej: Monika Pastuszak /teatrkamienica.pl

bf/band/roody

Pozostałe wiadomości