Majówkowe atrakcje w stolicy

Warszawa

Tegoroczny pokaz fontann
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

W trakcie majówki w stolicy można uczestniczyć w otwarciu sezonu nad Wisłą, koncercie Jeana Michela Jarre'a, finale Pucharu Polski w piłce nożnej, walce z ciemną stroną mocy podczas Galaktycznego Dnia Star Wars, a także Biegu Flagi i Konstytucji. Atrakcji ma być mnóstwo, utrudnień też.

1 maja

Powrót syren do parku Fontann W niedzielę, 1 maja, o godz. 21.30, zobaczymy szóstą odsłonę pokazów w Multimedialnym Parku Fontann. W tym roku można będzie podziwiać wizualizacje jednej z najbardziej znanych legend, o warszawskiej syrence, towarzyszące występowi Jeana Michela Jarre'a. Fani artysty usłyszą na żywo przekrój jego najsłynniejszych utworów z różnych płyt, tj. "Oxygene", "Equinoxe" oraz najnowszej, wychodzącej 6 maja, "Electronica Vol 1: The Time Machine".

Dodatkowo, w godz. 12–20, w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego przy ul. Czarnieckiego 51, odbędzie się Galaktyczny Dzień Star Wars ze specjalną strefą Lego Star Wars. Fani zobaczą m.in. makiety pojazdów ze świata Star Wars (zachwycać ma ok. 4-metrowa maszyna krocząca); wystawę modeli Lego Star Wars, w tym prezentowane po raz pierwszy w Polsce figury droidów R2-D2 i C3PO w całości wykonane z klocków lego; budowanie postaci Lorda Vadera i Mistrza Yody z ponad 26 tys. klocków; szkolenia padawanów, którzy będą uczyć się władania mieczem świetlnym i tego, jak konfrontować się z ciemną stroną mocy. Wstęp wolny.

2 maja

Finał Pucharu Polski w piłce nożnejNa PGE Narodowym, 2 maja, o godz. 16, w finale Pucharu Polski zagrają drużyny Lecha Poznań i Legii Warszawa. Mecz profesjonalnych drużyn poprzedzi finał dziecięcego turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku", który rozpocznie się o godzinie 10. W związku z organizacją spotkań na Saskiej Kępie nastąpi wyłączenia z ruchu oraz zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Otwarcie zamkniętego obszaru nastąpi około godziny 16.

Bieg FlagiPodobnie jak w latach ubiegłych, 2 maja, dzielnica Żoliborz zaprasza na piknik pod nazwą "Majówka pod flagą biało-czerwoną". Podczas festynu, odbywającego się na terenie Cytadeli Warszawskiej w pobliżu Muzeum X Pawilonu, na gości czeka wiele atrakcji. Główna częścią imprezy będą jednak zmagania sportowe. Oprócz zmagań przedszkolaków (na dystansie 1000 metrów) i nordic walking (3000 metrów), odbędzie się bieg główny na 10 kilometrów. Jego trasa została poprowadzona uliczkami Cytadeli oraz Żoliborza Oficerskiego.

3 maja

Bieg Konstytucji 3 MajaXXVI Bieg Konstytucji 3 Maja jest pierwszym z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej, do której należą trzy biegi o charakterze patriotycznym organizowanych pod wspólnym hasłem "Zabiegaj o pamięć". Poza biegiem głównym, który przeznaczony jest dla starszych uczestników, po raz kolejny wystartuje, o godz. 10.30, bieg dzieci – Bieg z maskotką. Maluchy będą miały do pokonania dystans 700 metrów. Natomiast punktualnie o godzinie 11.00 zawodnicy wyruszą na trasę biegu głównego o długości 5 km. Trasa znajduje się w pobliżu miejsc, związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją.

Turniej w tenisie stołowym z okazji święta Konstytucji 3 MajaŚwięto Konstytucji 3 Maja uczczą również pingpongiści. W hali sportowej OSiR Targówek, przy ul. Ossowskiego 25, odbędzie się turniej w tenisie stołowym o Puchar Dyrektora OSiR Targówek z upamiętniający uchwalenie pierwszej, polskiej ustawy zasadniczej. Zawodnicy rywalizować będą w czterech kategoriach: oldboy, weterani, open i zrzeszeni. Początek zmagań o godz. 10.00. Zapisy w dniu zawodów.

4 maja

W środę, 4 maja, w godz. 16.30 – 19.30 na Placu Teatralnym, odbędzie się impreza masowa "Obchody 225-lecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja". Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na ul. Senatorskiej, Moliera i Wierzbowej.

Majówkowe zmiany

W okresie tzw. długiego weekendu (30 kwietnia – 3 maja) obowiązywać będzie również specjalna organizacja komunikacji miejskiej.

W tym czasie wprowadzone zostaną również zmiany związane z budową wschodniego odcinka II linii metra oraz remontem torów tramwajowych na ulicach gen. W. Andersa oraz Powstańców Śląskich.

2 maja kierowcy parkujący w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) będą zwolnieni z opłat za parkowanie.

W poniedziałek, 2 maja w godz. 14.50 – 17.00, na czas Biegu Flagi wyłączane z ruchu będą ulice w okolicy Cytadeli. Uczestnicy Biegu Flagi wystartują o godz. 14.50 z Cytadeli. Wraz z przemieszczaniem się biegaczy sukcesywnie będą wyłączane z ruchu kolejne ulice. Trasa biegu prowadzi ulicami: Gwardii, Dymińska, R. Krajewskiego, gen. J. Zajączka, Śmiała, al. Wojska Polskiego, L. Mierosławskiego, Kaniowska, Z. Krasińskiego, Wybrzeże Gdyńskie, Czujna do mety na terenie Cytadeli. Zakończenie biegu planowane jest ok. godz. 17.00.

We wtorek, 3 maja w godz. 10.30 – 13.00, w trakcie Biegu Konstytucji, utrudnienia spodziewane są przy ulicach: al. T. Hopfera, Łazienkowska, Czerniakowska, Szwoleżerów, Agrykola, Al. Ujazdowskie, Piękna, Górnośląska, Myśliwiecka, J. Hoene-Wrońskiego, Rozbrat. Zakończenie biegu planowane jest ok. godz. 13.00.

Pokaz fontann | Lech Marcinczak
Ruszył Bieg Konstytucji | Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Rejs po Wiśle | WLT
Pokaz fontann | Lech Marcinczak
Ruszył Bieg Konstytucji | Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Rejs po Wiśle | WLT
Pokaz fontann | Lech Marcinczak
Ruszył Bieg Konstytucji | Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Rejs po Wiśle | WLT

ms/sk