Mają plan na Światowe Dni Młodzieży

Warszawa

Stacja7 | Stacja7Teledysk Światowych Dni Młodzieży

Spotkanie na pl. Piłsudskiego, przed Świątynią Opatrzności Bożej i na terenie seminarium duchownego w Tarchomine - to miejsca głównych wydarzeń zaplanowanych na Światowe Dni Młodzieży w Warszawie. Do stolicy może przyjechać nawet 25 tys. osób.

Pielgrzymi, którzy odwiedzą w tym czasie Warszawę mogą liczyć na darmową komunikację miejską - w pierwszej, jak i drugiej strefie biletowej. Za darmo zwiedzą również stołeczne muzea. Na wydarzenia związane z ŚDM w budżecie Warszawy zarezerwowano 6 mln zł.

Dodatkowe patrole

"W razie potrzeby, do Warszawy zostaną sprowadzone dodatkowe siły spoza miasta. Cały czas spływają do nas informacje chociażby z parafii z poszczególnych diecezji o tym, jak wiele osób będą przyjmować, a to też oczywiście przekłada się na skalę naszego zabezpieczenia. Jeżeli liczba tych osób będzie się zwiększać, również odpowiednio będziemy musieli poszerzać siły, którymi dysponujemy. W razie potrzeby, do Warszawy zostaną sprowadzone dodatkowe siły spoza miasta" - powiedział PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek.

Jak mówił, specjalny zespół przygotowuje się do zabezpieczenia zarówno Światowych Dni Młodzieży, jak i szczytu NATO w Warszawie. "Praca policjantów z Warszawy jest częścią dużej policyjnej operacji koordynowanej przez Komendę Główną Policji, która już będzie obejmowała sobą już większą część kraju" - powiedział rzecznik KSP.

Dodatkowe patrole policji mają pełnić rolę prewencyjną. "Więcej policjantów pojawi się na głównych szlakach turystycznych, a to w związku z tym, że tego typu wydarzenia cieszą się zainteresowaniem z jednej strony oczywiście turystów i pielgrzymów, ale z drugiej strony chociażby złodziei kieszonkowych" - powiedział Mariusz Mrozek.

Strefa ŚDM

Na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu zostanie przygotowana strefa ŚDM. Miejsce gdzie wierni obejrzą film, czy wezmą udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, dyskusjach, a nawet zajęciach sportowych.

Miasto zorganizuje m.in. duży trzyczęściowy koncert na pl. Piłsudskiego pt. "Nadzieja i Miłość". W koncercie może wziął udział 50-70 tys. osób (łącznie goście z zagranicy i mieszkańcy Warszawy).

Młodzież przyjedzie do Warszawy 20 lipca. Wieczorem w parafiach odbędzie się powitanie grup. Czwartek to dla pielgrzymów z archidiecezji warszawskiej Dzień Kultury i Historii. zwiedzą miejsca, które nawiązują do historii i kultury Warszawy oraz Mazowsza: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Narodowe, Zamek Królewski, a także starówkę, Łazienki, Wilanów i Centrum Nauki Kopernik. Ten program goście z sąsiedniej diecezji zrealizują w piątek.

Piątek, 22 lipca dla młodych z archidiecezji warszawskiej ma być dniem pielgrzymowania i dzieł miłosierdzia. Odwiedzą miejsca związane z życiem świętych Warszawy, m.in. sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu czy związany ze św. ojcem Maksymilianem Kolbem Niepokalanów.

W sobotę zaplanowano ogólnodiecezjalne spotkania młodzieży. Niedziela to dla pielgrzymów dzień w parafiach i rodzinach, czas na wspólne świętowanie i wzajemne poznanie. W poniedziałek grupy opuszczą Warszawę.

Koordynator przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji warszawskiej ks. Tomasz Zaperty powiedział PAP, że tak jak każda diecezja w Polsce, Warszawa w tygodniu poprzedzającym spotkanie w Krakowie, będzie gościła młodych z całego świata - ok. 25 tys. osób. Musi im zapewnić program duchowy i turystyczny, a przede wszystkim nocleg w rodzinach - dodał.

Archidiecezja warszawska na czas ŚDM przyjmie nazwę Góry Moria

"Na najbliższe zbliżające się Światowe Dni Młodzieży Polska zostanie nazwana Campus Misericordiae - Pole Miłosierdzia. Oznacza to, że każda diecezja wybiera sobie biblijną nazwę, która to nazwa staje się pomocą do realizowania programu w diecezjach" - powiedział PAP koordynator ŚDM Archidiecezji Warszawskiej ks. Tomasz Zaperty.

Jak mówił, archidiecezja warszawska wybrała nazwę biblijnej Góry Moria, na której Abraham miał złożyć syna Izaaka w ofierze. "Bóg powstrzymał Abrahama przed tym czynem; Abraham złożył w ofierze baranka. Uznaliśmy, że ta biblijna scena będzie pasowała do Warszawy, do Archidiecezji Warszawskiej, ponieważ Warszawa jako miasto miała zostać złożona w ofierze. Mieliśmy nie istnieć" - opowiadał.

"Dzisiaj wiemy, że mimo wojennej zawieruchy Warszawa podniosła się, jest pięknym miastem, rozwijającym się, nowoczesnym, ale również miastem, w którym chrześcijanie tworzą piękną atmosferę, rozwijają się duchowo. I chcemy razem z gośćmi zza granicy właśnie przeżyć ten czas dni w diecezjach, pokazując im naszą duchowość, naszą historię, historię kościoła warszawskiego" - powiedział ks. Zaperty.

pap