Mają dość smogu. Chcą sztabu kryzysowego i zakazu dla ciężarówek

Miasto jest Nasze protestowało przed ratuszem
Miasto jest Nasze protestowało przed ratuszem
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plMiasto jest Nasze protestowało przed ratuszem

Trzeba zacząć walkę ze smogiem - apelują miejscy aktywiści. W czwartek członkowie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze pojawili w ratuszu z listem, w którym proponują konkretne rozwiązania mająca nas uchronić przed "katastrofą ekologiczną". To m.in. zakaz wjazdu ciężarówek do Śródmieścia, mycie ulic i sadzenie drzew.

- Warszawa musi już dzisiaj zacząć walkę ze smogiem. Każdego dnia z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie 5 osób. Nie możemy dłużej czekać – alarmuje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

W czwartek przedstawiciele MJN złożyli do prezydent Warszawy apel o powołanie sztabu kryzowego i okrągłego stołu dotyczących smogu. Na pl. Bankowym pojawili się w maskach na twarzach i z transparentami.

Ich zdaniem największym problemem nie są, jak wynika z oficjalnych danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i komunikatów ratusza, pyły z podwarszawskich miejscowości, ale zanieczyszczenia, które powstają w samej stolicy, głównie przez stale rosnącą liczbę samochodów. "Do tego dochodzi niekontrolowany rozwój miasta i zabudowywanie terenów zielonych" – wyliczają.

Przekroczane normy

Aktywiści zarzucają władzom miasta, że nie informuje warszawiaków o przekroczonych normach zanieczyszczeń powietrza i nie podejmuje żadnych działań, aby sytuację poprawić.

"13 kwietnia 2015 roku Mazowiecki Urząd Wojewódzki Warszawie ogłosił na terenie całej Warszawy środowiskowy Alert Poziom I. Dzień później urząd ogłosił Alert Poziomu II dla Śródmieścia. Od tygodnia w Warszawie cały czas normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone kilkukrotnie" – czytamy w liście MJN do Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Jak dodają aktywiści, dopuszczalna liczby dni, kiedy normy mogą być przekroczone to 35. "W Warszawie już 10 marca limit został wyczerpany. Każdy dzień z przekroczonymi normami od tej daty był groźny dla zdrowia mieszkańców Warszawy" – ostrzegają i proponują działania, które mają poprawić jakość warszawskiego powietrza. Jakie?

Czyścić ulice, sadzić drzewa

Chodzi m.in. o regularne mycie ulic, nasadzanie drzew, kontrole samochodów wjeżdżających do miasta, zakaz wjazdu samochodów ciężarowych do Śródmieścia, objęcie planami zagospodarowania wszystkich terenów zielonych w mieście czy przeprowadzenie audytów planowych inwestycji drogowych pod kątem zanieczyszczenia powietrza. "Szczególnie należy zwrócić uwagę na rozbudowę Czerniakowskiej, budowę Trasy Świętokrzyskiej oraz budowę mostu Krasińskiego" – wyliczają aktywiści.

Ważnym punktem w walce z zanieczyszczeniami powietrza byłoby także ich zdaniem powołanie sztabu kryzysowego i wprowadzenie w stolicy alarmu smogowego.

Czytaj więcej o źrodłach smogu nad stolicą

jk/b

Pozostałe wiadomości