Macho chce zmienić płeć. Pięć Smaków pod znakiem queer

Warszawa

mat. prasowe8. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w listopadzie

Gangsterski film z wątkiem transseksualnym, reportaże z protestów w Hongkongu i szeroki wachlarz filmów grozy, w tym wyjątkowo brutalny obraz, malowany "krwią, łzami i narkotycznym proszkiem we wszystkich kolorach tęczy". To między innymi czeka widzów na 8. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, która już za niecały miesiąc odbędzie się w dwóch warszawskich kinach. Prawie wszystkie projekcje to polskie premiery.

- Sekcja filmów grozy wyjątkowo nam się rozrosła, a to dlatego, że w ostatnim czasie powstało bardzo dużo dobrych filmów tego gatunku - wyjaśnia Jakub Królikowski, dyrektor festiwalu.

Jak mówi, gwoździem tej części programu będzie "Kanako w krainie czarów" w reżyserii Tetsui Nakashimy.

- Polski tytuł to nawiązanie do "Alicji w krainie czarów", ale to najbrutalniejszy film tej edycji festiwalu. Zawrotnie szybki montaż, pomieszanie wszystkich rodzajów przemocy. Nie polecamy go młodszym widzom - zaznacza.

Kanako w krainie czarów
mat. prasowe

Niegrzeczna Alicja w krainie przemocy

"Pogrążony w nałogach i beznadziei były detektyw dowiaduje się, że jego siedemnastoletnia córka zniknęła bez śladu. Choć nie widział jej od lat, nagle zyskuje w swoim żałosnym życiu cel: odnaleźć jedynaczkę. Nie ma jednak co liczyć na łzawą historię o rodzinnym pojednaniu po latach" - tak fabułę "Kanako" przedstawiają organizatorzy Pięciu Smaków.

"Śliczna Kanako najwyraźniej nie była grzeczną dziewczynką, a pozostawiony przez nią trop znaczony jest krwią, łzami i narkotycznym proszkiem we wszystkich kolorach tęczy. Kanako sama porównuje się do Alicji, jednak kraina czarów, przez którą nas prowadzi, wygląda raczej jak barwny przedsionek piekła, skąpany w dźwiękach japońskiego technopopu" - opisują.

17-letnia Kanako nie była grzeczną dziewczynką
mat. prasowe

Tradycyjnie widzów czeka także Noc Grozy, czyli aż trzy seanse "strasznych filmów". Odbędą się one 15 listopada. W kinie Muranów spragnieni mocnych wrażeń widzowie zobaczą:

1. "Miss Zombie" - japoński film o obcym, wykluczonym, który budzi lęk.

Miss zombie
mat. prasowe

2. "Zabawmy się w piekle" - czarną komedię, w której pośród fontann krwi grupa filmowców-amatorów o nazwie Fuck Bombers realizuje wymarzone dzieło z udziałem... prawdziwej yakuzy.

Zabawmy się w piekle
mat. prasowe

3. I wreszcie "Po twoim trupie", czyli kolejna odsłona zabawy kultowego japońskiego reżysera Takashiego Miike z konwencją horroru. Tym razem wziął on na warsztat jedną z najsłynniejszych, rodzimych legend o duchu Oiwy.

Po twoim trupie
mat. prasowe

Gender w Azji

Tegoroczny festiwal skoncentruje się jednak nie na krwawych obrazach, lecz problematyce queer. Tej poświęcona została sekcja Fokus: Queer Azja.

Cykl filmów, poruszających tematykę płci w kontekście religijnym, społecznym czy artystycznym uzupełnią spotkania w ramach Akademii Azjatyckiej. Ich tematem będzie ciało i seksualność w Azji. Otwarte dla wszystkich, odbędą się w Muzeum Azji i Pacyfiku o godz. 15.00.

Panel dyskusyjny "Gender w Azji, gender w Europie. Transseksualizm w filmie i rzeczywistości społecznej" współorganizuje koło studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Queer UW. Odbędzie się on 18 listopada o godz. 16.00.

Macho w ciele kobiety

Wśród queerowych propozycji znalazł się między innymi gangsterski film "Dama z Seulu" Jina Janga, o policjancie-macho, który czuje się kobietą. Jego pokaz otworzy festiwal.

Dama z Seulu
mat. prasowe

Z kolei "Metamorfoza" to almodóvarowska, przewrotna opowieść o kosmetyczce, wykonującej nielegalne zabiegi drobnej chirurgii plastycznej w środowisku filipińskich drag queens.

Metamorfoza
mat. prasowe

"Będzie lepiej" to z kolei produkcja z Tajlandii, w której splatają się trzy wątki.

"Atrakcyjna kobieta podróżuje przez tajską prowincję, szukając w małym mieście śladów swojej przeszłości. Nastolatek, przyłapany przez ojca na przebieraniu się w sukienki, zostaje wysłany do klasztoru. Młody mężczyzna wraca z Ameryki, by zamknąć rewiowy klub nocny z występami transseksualnych kobiet, należący do ojca, którego nigdy nie poznał" - czytamy w opisie filmu.

Będzie lepiej
mat. prasowe

Wśród ośmiu propozycji Fokus: Queer Azja znalazły się także produkcje z Nepalu ("Taniec orchidei") czy Sri Lanki ("Tajemnica kwiatu plumerii").

Tajemnica kwiatu plumerii
mat. prasowe

Podstawowa sekcja Pięciu Smaków to Nowe Kino Azji. Jak mówi dyrektor festiwalu, jest ona reprezentacją tego, co aktualnie dzieje się w azjatyckim przemyśle filmowym. Do wyboru widz dostanie 10 projekcji, chociażby z Tajwanu, Japonii, Korei. Oceni je People's Jury, 11 pasjonatów, wybranych na podstawie wcześniejszych zgłoszeń.

- Nagroda festiwalu wciąż jest honorowa, ale już ceniona, dostrzeżona za granicą - podkreśla Królikowski.

Wśród perełek tegorocznej edycji wymienia "Raid 2". - Pierwsza część "Raid" była niedoceniona w Polsce - uważa.

Raid 2
mat. prasowe

Królikowski zwraca także uwagę na film "Złoty wiek" Ann Hui. Film tej reżyserki pt. "Proste życie" w zeszłym roku otwierał Pięć Smaków. To już klasyka kina, a tym razem zobaczymy nakręconą w 2014 roku opowieść o żyjącej w latach 20. i 30. XX wieku pisarce, która w tamtych czasach nie miała szansy na niezależne życie i swobodę tworzenia.

Złoty wiek
mat. prasowe

Kino samochodowe i reportaż z Hongkongu

W bogatym programie 8. edycji Pięciu Smaków znalazły się też azjatyckie westerny i pokazy filmów krótkometrażowych. W squacie A.D.A na Puławskiej zobaczymy - w ramach bloku Fresh Wave - reportażową relację z protestów w Hongkongu, realizowaną dla Occupy Central.

- Zależy nam na budowaniu klimatu Azji, inspirowaniu Azją - podkreśla Jakub Królikowski. - Dlatego festiwalowi towarzyszą też akcenty budujące atmosferę - dodaje.

Co ma na myśli? Chociażby kino samochodowe w "warszawskim Viet Town".

Przy Marywilskiej 44, gdzie do hal targowych przeniosło się wielu kupców ze stadionu X-lecia, na jeden wieczór otworzy się darmowe Wietnamskie Kino Samochodowe. Zobaczymy film " 2030: Woda".

Nuoc 2030 | mat. prasowe
Nuoc 2030 | mat. prasowe
Nuoc 2030 | mat. prasowe
Nuoc 2030 | mat. prasowe
Nuoc 2030 | mat. prasowe
Nuoc 2030 | mat. prasowe
Nuoc 2030
mat. prasowe

Gry dla dzieci i koncerty

Azja Gra to z kolei warsztaty gier azjatyckich dla dzieci, na których - przy okazji zabawy - najmłodsi poznają kraje, z których wywodzą się zabawy.

Już po festiwalu, 27 listopada i 8 grudnia, w Warszawie zagrają dwaj wyjątkowi muzycy.

- Japoński wiolonczelista, Hiromichi Sakamoto, podczas koncertów używa pił i wiertarek. Jego instrument jest do tego przystosowany i nie ulega zniszczeniu. Koncerty zaczynają się lirycznie, a później dosłownie "lecą iskry" - poleca Anna Mamińska, kuratorka projektu Radio Azja.

W grudniu na scenie zobaczymy chińskiego muzyka. - DaWangGang inspiruje się muzyką ludową z różnych zakątków Chin - mówi Mamińska.

Tarantino zmienia płeć

Festiwal ma wyjątkową oprawę graficzną. Katalog zilustrowała Dorota Podlaska. Stworzyła komiks o Quentinie Tarantino, który szuka inspiracji w Azji. Od medytacji, po ucieczkę z więzienia i operację zmiany płci - na reżysera, bohatera rysunkowej opowieści, czeka na prawdę dużo ekstremalnych doświadczeń.

8. Festiwal Filmowy Pięć Smaków: 12-20 XI, kina Muranów, Luna oraz audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Bilety na seanse: od 13 do 17 zł. Karnety kosztują 170 zł (w sprzedaży do 27 października lub do wyczerpania zapasów). Bilety na koncerty od 15 do 30 zł.

Gry dla dzieci, dyskusje i kino samochodowe: wstęp wolny.

Pełny program jest już dostępny na stronie internetowej.

Logo 8
mat. prasowe

//mz