Łuk jak w Paryżu przy Marszałkowskiej? "Decyzja nie jest wiążąca dla miasta"


Najlepszym miejscem dla łuku triumfalnego, upamiętniającego bitwę warszawską 1920 r., będzie Oś Saska. A konkretnie trawnik przy ul. Marszałkowskiej - taką decyzję podjęli wspólnie przedstawiciele środowisk patriotycznych i władze stolicy. Ratusz zastrzega, że nie jest ona jednoznaczna z pozwoleniem na budowę monumentu.

Spotkanie odbyło się na początku tygodnia. Jak poinformowała Agencja Informacyjna Polska Press, budowa monumentu ma zostać sfinansowana przez Jana Żylińskiego, milionera i filantropa, na co dzień mieszkającego w Londynie, który miał przekazać, że wybrano już najlepszą lokalizację dla łuku.

- Jest już ustalona w gronie wysokich rangą uczestników rozmów w warszawskim ratuszu, aczkolwiek nieoficjalnie, lokalizacja łuku – powiedział Żyliński AIP.

Łuk przy Marszałkowskiej

Monument miałby stanąć na wysokości Ogrodu Saskiego, na trawniku oddzielającym przy ul. Marszałkowskiej.

- Chodzi o to, żeby jezdnię wschodnią przesunąć do zachodniej, by obecna wyspa powiększyła Ogród Saski i dzięki temu dała miejsce na pomnik - wyjaśnili w specjalnym oświadczeniu przesłanym do mediów przedstawiciele Fundacji Patriotycznej Serenissima, jednego z inicjatorów budowy.

- To nie jest jeszcze ostateczna decyzja – zastrzegł jednak Żyliński. Jak relacjonował, w czasie spotkania przedstawiono sześć różnych miejsc. Po dyskusji, wyłoniono dwie, a następnie jedną, którą zaakceptowało całe gremium. - Liczyłem, że w poniedziałek uda się ustalić jedną lokalizację. Wydaje mi się, że nie będzie sporów na temat tej konkretnej na Osi Saskiej – powiedział Żyliński.

Jego relację potwierdził stołeczny ratusz: - Spotkań w tej sprawie było już kilka. Do tej pory każda z czterech organizacji miała swój pomysł na lokalizację łuku. Zrobiliśmy analizę urbanistyczną i wyszło, że Oś Saska jest najlepsza. W poniedziałek udało nam się osiągnąć kompromis - podkreślił z kolei w rozmowie z Gazetą Stołeczną wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

Wojciechowicz skomentował również doniesienia na jednym z portali społecznościowych. Jak tłumaczył, ratusz nie wydał jeszcze oficjalnej zgody na budowę monumentu. Teraz projekt musi zostać zaopiniowany przez stołecznego konserwatora zabytków i miejską radę ds. architektury.

"Ustalenia dla inicjatorów"

- Wszystkie powyższe ustalenia są wiążące tylko dla inicjatorów i w żaden sposób nie stanowią zobowiązania ze strony miasta. Są swoistym kompromisem, który daje możliwość zaprezentowania tej koncepcji szerokiej publiczności a także Prezydentowi m.st. Warszawy oraz Radzie Miasta. Inicjatorzy zostali poinformowani, że w przypadku np. braku zgody konserwatorskiej wstępna lokalizacja będzie musiała być zmieniona. Inicjatorzy mają również świadomość, że wszelkie ustalenia czynione na spotkaniach z urzędnikami oraz ze mną nie są decyzjami przesądzającymi o samej budowie i jej ewentualnym miejscu – napisał Wojciechowicz.

Wiceprezydent odpiera także zarzuty, ze decyzje w sprawie monumentu podjęto pokątnie i "na skróty". - Rozmowy w "zaciszu gabinetów" miały jedynie doprowadzić do uporządkowania rozbieżnych oczekiwań, by umożliwić publiczną dyskusję w tej sprawie. Decyzja po konsultacjach, dyskusjach i niezbędnych uzgodnieniach należy do rady miasta – podkreślił.

Na wzór Paryża

W rozmowie z IAP Żyliński podkreślił, że chciałby, aby decyzję o wyglądzie łuku podjęli przede wszystkim mieszkańcy. Dla niego najlepszym rozwiązaniem było wybudowanie łuku triumfalnego wzorowanego na tym z Paryża. Jak zaznaczył, liczy się jednak z tym, że koncepcja projektu może wywołać spór.

Pomysł budowy rzucił satyryk i pieśniarz Jan Pietrzak z Towarzystwa Patriotycznego. Monument upamiętniający rozbicie w 1920 roku prących na Europę bolszewików miałby stanąć na setną rocznicę tego wydarzenia. Pod listem popierającym tę propozycję podpisało się kilkadziesiąt osób, głównie związanych z prawicą.

Do pomysłu sceptycznie odniosła się jednak prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zaznaczyła, że budowa łuków triumfalnych to tradycja XVIII-XIX-wieczna. CZYTAJ WIĘCEJ

Tak w 2014 roku o łuku triumfalnym wypowiadał się marszałek Struzik:

Marszałek Struzik o łuku triumfalnym

jk/r

Pozostałe wiadomości

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl