Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

"Łowcy cieni" zatrzymali Polaka, który przemycał Syryjczyków

Warszawa

TVN2446-latek wpadł na Targówku

Policjanci z CBŚP zatrzymali 46-letniego Polaka zamieszanego w przemyt obywateli Syrii do Europy. Mężczyzna był poszukiwany przez austriacki wymiar sprawiedliwości.

To kolejny sukces na koncie tzw. "Łowcy cieni". - Za Dariuszem Z. wystawiono europejski nakaz aresztowania. Jest podejrzewany o współudział w organizowaniu przemytu obywateli Syrii do Europy – powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

"Przemyt odbywał się szlakiem wschodnim"

Policjanci ustalili, że poszukiwany 46-latek może ukrywać się w Warszawie. - Zorganizowali zasadzkę i zatrzymali mężczyznę, kiedy opuszczał jeden z bloków na Targówku. Nie stawiał oporu. Został przewieziony do prokuratury, a później trafił do sądu. Teraz będzie oczekiwał na wszczęcie procedury ekstradycyjnej do Austrii - dodała Hamelusz.Jak zaznaczyła, zatrzymanie było możliwe dzięki współpracy policjantów z CBŚP i przedstawicieli austriackiego ENFAST-u, czyli sieci współdziałania zespołów poszukiwań.

- Z ustaleń śledczych wynika, że przemyt uchodźców z Syrii odbywał się szlakiem wschodnim przez m.in. Rosję, Słowację, Czechy do Austrii - dodała Hamelusz.

Kryzys imigracyjny

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu - napływają przez Morze Śródziemne.

W 2015 r. do Europy trafiło ponad 1 mln migrantów. Tylko od początku tego roku liczba ta przekroczyła 187 tys., z czego ponad 155 tys. trafiło do Grecji - wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR). Sytuacje wykorzystują grupy przestępcze.

PAP/pk/ja/b