Lotnisko - widmo w Modlinie. Ryanair zostaje dłużej w Warszawie

Lotnisko-Widmo w Modlinie ma kolejne problemy
Lotnisko-Widmo w Modlinie ma kolejne problemy
TVN24
TVN24Lotnisko-Widmo w Modlinie ma kolejne problemy

Irlandzki Ryanair na razie nie wraca na lotnisko w Modlinie, pozostanie na warszawskim Lotnisku Chopina do 26 października - poinformował we wtorek przewoźnik.

- Ryanair będzie operował swoje loty do i z Lotniska Chopina do 26 października 2013 roku, celem ułatwienia pasażerom dostępu do Warszawy. Ryanair serdecznie przeprasza pasażerów, za wszelkie spowodowane niedogodności. Rozmowy z lotniskiem Warszawa Modlin są nadal prowadzone - poinformowała spółka w komunikacie.

Napisano, że dalsze informacje na temat rozmów Ryanaira z lotniskiem Modlin będą publikowane na stronie internetowej przewoźnika.

Oświadczenie lotniska

Na deklarację Ryanaira błyskawicznie zareagowały władze portu w Modlinie.

W specjalnym oświadczeniu napisano, że przewoźnik otrzymał od Lotniska Warszawa/Modlin bardzo atrakcyjną ofertę, która po uwzględnieniu wszystkich możliwych zniżek daje przewoźnikowi oszczędności rzędu 65% w stosunku do opłat na Lotnisku Chopina.

"Taka oferta oparta jest na rachunku ekonomicznym korzystnym dla obu stron. Model funkcjonowania Spółki nie zakłada dopłat do działania partnerów biznesowych. Jak zaznaczył przewoźnik w swoim komunikacie, rozmowy nadal są prowadzone. Lotnisko negocjuje obecnie także warunki współpracy z innymi liniami lotniczymi sektora tanich przewoźników oraz czarterów" - czytamy w oświadczeniu

"Stracił zaufanie"

Według wcześniejszych zapowiedzi, Ryanair miał pozostać na Lotnisku Chopina do 2 września. W ubiegłym tygodniu węgierski Wizz Air poinformował, że pozostaje na stałe na warszawskim Lotnisku Chopina. Prezes firmy Jozsef Varadi powiedział, że stracił zaufanie do lotniska w Modlinie.

Lotnisko w Modlinie od 3 lipca, po ponad półrocznej przerwie, może ponownie przyjmować duże samoloty pasażerskie. W sobotę wylądował tam pierwszy samolot czarterowy z Grecji.

22 grudnia 2012 r. inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o zamknięciu dwóch tzw. progów betonowych na modlińskim lotnisku - odcinków o długości 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego. Droga startowa skróciła się do 1500 m, dlatego samoloty takie jak Airbus A320 lub Boeing 737 nie mogły tam wykonywać operacji lotniczych.

Pod koniec zeszłego roku generalny wykonawca drogi startowej, firma Erbud, został zobowiązany do wykonania napraw gwarancyjnych. Na początku stycznia wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego polecił wykonanie kompleksowych napraw pasa. Erbud w ramach prac naprawczych wymienił 26 cm wierzchniej warstwy betonu na obu progach pasa.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. W 2012 r. na lotnisku odprawiono łącznie ponad 9,5 mln pasażerów.

Mówi Edyta Mikołajczyk
Mówi Edyta MikołajczykTVN24

PAP/lata//ec

Pozostałe wiadomości