Lotnisko, most Kierbedzia, piękne warszawianki. Nieznane zdjęcia z 1934 r.

Warszawa

Willem van de Poll /Kolekcja Narodowego Archiwum Królestwa Niderlandów,Archiwalne zdjęcia z 1934 roku

Nowo otwarte lotnisko na Okęciu, dzielnica Żydowska, Polskie Radio, czy Teatr Wielki na nieznanych fotografiach z 1934 roku będzie można zobaczyć w Domu Spotkań z Historią.

- Utrwalona na szklanych negatywach w 1934 roku Polska jest dostatnia i bezpieczna. Tętni życiem i jest wielobarwna. To ostatni taki zwyczajny rok Drugiej Rzeczpospolitej - pisze prof. Ryszard Żelichowski we wstępie do albumu, w którym znajdzie się 200 fotografii Willema van de Polla.

Fotografie holenderskiego artysty można będzie oglądać od 24 stycznia w Domu Spotkań z Historią. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja albumu ze zdjęciami. Jak zaznacza profesor, pomysłodawca i opiekun wystawy – Na zdjęciach zobaczymy świat, który wkrótce przestanie istnieć.

Zdjęcia z podróży

Oprócz zdjęć Warszawy na wystawie zobaczymy zdjęcia zrobione w Łowiczu, Wilnie i na pograniczu polsko-rosyjskim i polsko-litewskim.

Z podróży do Polski Willema van de Polla holenderskiego fotografa i fotoreportera, zachowało się w Archiwum Narodowym w Hadze około 400 zdjęć. W stolicy ten wybitny fotografik-reportażysta spotkał się z postaciami życia politycznego – m.in. prezydentem Ignacym Mościckim i ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem, kulturalnego – Wandą Wermińską, Lodą Halamą, Ewą Bandrowską-Turską, Jadwigą Smolarską, śmietanką towarzyską stolicy i arystokracją, lotnikami, sportowcami.

30 tysięcy negatywów

Van de Poll fotografował Warszawę, w tym Starówkę i dzielnicę żydowską, nowo otwarte lotnisko na Okęciu, Teatr Wielki, Polskie Radio, Belweder, Muzeum Cytadeli Warszawskiej i wiele innych miejsc. Większość fotografii wykonywał aparatem Contessa Netel na szklanych negatywach 9x12 cm.

Willem van de Poll w swoim długim życiu zawodowym zajmował się fotografią prasową, podróżniczą, reklamową, był kierownikiem służby fotograficznej Holenderskich Sił Zbrojnych oraz fotografem niderlandzkiej rodziny królewskiej. Pracował dla agencji prasowych, wielu pism i magazynów. Opublikował kilka albumów. Podróżował po Europie, Afryce, Azji, Ameryce Południowej. Archiwum w Hadze posiada blisko 30 tysięcy negatywów Willema van de Polla.

Pomysłodawcą i opiekunem merytorycznym wystawy jest prof. Ryszard Żelichowski znawca dziejów państw niderlandzkiego obszaru językowego, autorami tekstów są historyk prof. Wojciech Materski i Ryszard Żelichowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Wstawę można oglądać w Domu Spotkań z Historią w dniach 24.01.2014 - 06.04.2014

lata/par