Lotnisko Modlin: lada dzień decyzja ws. pasa


Czy pas startowy na lotnisku w Modlinie po doraźnej naprawie ponownie zostanie dopuszczony do ruchu, ma zdecydować lada dzień Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Otrzymał właśnie ostatnią potrzebną ekspertyzę. Władze portu chcą tymczasowo uruchomić pas, by na wiosnę znów go zamknąć. Wymaga bowiem generalnego remontu.

Mija miesiąc, od kiedy betonowa część pasa startowego lotniska w Modlinie została zamknięta decyzją wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.

Na przełomie grudnia 2012 r. i stycznia 2013 r. pas przeszedł szybką naprawę.

O tym, czy można go teraz ponownie dopuścić go do ruchu, zadecyduje Jaromir Grabowski, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Najpierw musiał zgromadzić wszystkie potrzebne ekspertyzy.

W poniedziałek do biura Grabowskiego, wpłynęła ekspertyza wydana przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. To już ostatni potrzebny dokument.

– Swoją decyzję wydam w ciągu 2-3 dni. Z opinią ITWL jeszcze się nie zapoznałem – zastrzegł w rozmowie z tvnwarszawa.pl Grabowski.

Po Grabowskim zgodę, potrzebną do uruchomienia betonowej części pasa startowego ma wydać Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Mówi Jaromir Grabowski
Mówi Jaromir GrabowskiTVN24

"Kawałki betonu można było wyjąć palcami"

Pas został wyremontowany na przełomie 2012 i 2013 roku. Wcześniej był bardzo uszkodzony - podkreśla inpektor, motywując swoją decyzją dot. zamknięcia pasa.

- Były takie miejsca, gdzie palcami można było wyjąć kawałki betonu - powiedział Grabowski w rozmowie z reporterką TVN24 Ewą Paluszkiewicz. - Mieszanka betonowa tam użyta prawdopodobnie miała zły skład - ocenił.

Kiedy tanie linie wrócą do Modlina?

Jak powiedział z kolei na poniedziałkowej sesji Sejmiku Mazowsza Piotr Okienczyc, prezes portu lotniczego Modlin: - Najnowsza ekspertyza Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych nie jest jednoznaczna.

Nie chciał jednak podać szczegółów, zasłaniając się tajemnicą spółki.

Wciąż nie wiadomo, kiedy do Modlina wrócą tanie linie lotnicze Wizz Air i Ryanair. Nie ma konkretnej daty. W związku z tym, że pas nie został jeszcze dopuszczony do ruchu, władze portu lotniczego mogą tylko planować. Chciałyby uruchomić pas jak najszybciej, tymczasowo, by na wiosnę ponownie go zamknąć i rozpocząć docelową naprawę (zerwać betonową nawierzchnię i ułożyć ją od nowa).

Jak wyjaśnił Okienczyc, prace naprawcze, które wykonano niedawno, są doraźne, bo tylko takie można było wykonać w okresie zimowym.

- Prace pozostałe do wykonania można robić tylko w momencie, kiedy temperatury są dodatnie. W tym tygodniu od wykonawcy dostaniemy szczegółowy harmonogram prac i opis technologii, która będzie stosowana przy docelowej naprawie - mówił Okienczyc.

- W lecie najpóźniej, jeśli nie na wiosnę, lotnisko będzie działało - zadeklarował Okienczyc. Powiedział także: - Założenie jest takie, że lotnisko zacznie działać w maju, może pod koniec kwietnia.

Od grudnia zamknięty

22 grudnia 2012 r. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego cofnął pozwolenie na użytkowanie betonowej części pasa startowego lotniska w Modlinie. Powodem były pęknięcia i dziury.

Linie lotnicze Wizz Air i Ryanair pozostają na razie na Lotnisku Modlin.

bf/wp/mz

Pozostałe wiadomości