Lotnisko Chopina: hangar gotowy, remont pasa na półmetku

Warszawa

TVN24Mówi Michał Marzec, dyrektor P.P "Porty Lotnicze"

Remont drogi startowej na Lotnisku Chopina dobiega końca. Prace prowadzone od kwietnia miały zakończyć się we wrześniu, jednak jak zapowiadają władze portu, może nastąpić to już w sierpniu. Port pochwalił się również nowym hangarem dla samolotów.

Jak informuje lotnisko, remont pasa, który rozpoczął się 22 kwietnia, przekroczył już półmetek.

Na wszystkich remontowanych odcinkach drogi startowej oraz dróg kołowania ułożone zostały już ścieralne warstwy asfaltu. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe przy nawierzchni, instalowane jest również oświetlenie nawigacyjne.

Równolegle z remontem drogi startowej trwa także budowa nowej drogi szybkiego zjazdu Sierra 2 oraz drogi kołowania Alfa 8 i nowej płyty postojowej .

Prace objęły również stworzenie odpowiedniego odwodnienia pola manewrowego. W tym celu pod istniejącymi drogami kołowania bez ich uszkadzania lub niszczenia, za pomocą specjalnych urządzeń drążone są tunele. Największy, który do tej pory powstał ma średnicę 1,4 m i pełni zarówno funkcję odwodnienia jak również zbiornika retencyjnego.

Jak mówi Michał Marzec, dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze, prace uda się zakończyć w sierpniu.

Do tego czasu mieszkańcy Ursusa i Ursynowa muszą uzbroić się w cierpliwość. Na czas remontu, ścieżki podejścia do lądowania oraz korytarze startowe przebiegają nad tymi dzielnicami.

Hangar za 15,6 mln złotych

Lotnisko pochwaliło się również nową inwestycją. Jest nią hangar do obsługi technicznej samolotów. - Podnosi on wartość lotniska, jako miejsca, w którym przewoźnicy lotniczy mogą bazować swoje samoloty i je serwisować - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina. Jak tłumaczy, mieliśmy sygnały z rynku, że linie lotnicze są zainteresowane hangarowaniem swoich samolotów.

Hangar ma 17 metrów wysokości, 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni oraz prawie 50 tysięcy metrów sześciennych kubatury. Może pomieścić samoloty o rozpiętości skrzydeł do 36 metrów na przykład Boeing 737 oraz Airbus A320.

Generalnym wykonawcą była firma Land Development. Budowa kosztowała 15,6 miliona złotych. Hangar przewidziany jest pod wynajem dla podmiotu zewnętrznego.

Nowy terminal

Marzec przypomina również, że cały czas prowadzone są prace przy przebudowie starego terminala A. Oddany do użytku 20 lat temu terminal był w bardzo złym stanie technicznym. - Prace idą zgodnie z harmonogramem. Przebudowa powinna zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku- powiedział dyrektor P.P. "Porty Lotnicze".

Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu 2012 roku.

Podczas rozpoczynających się prac stary terminal zostanie całkowicie połączony z nowym zarówno pod względem architektonicznym, jak i funkcjonalnym. W przebudowanej części będzie więcej stanowisk odprawy i kontroli bezpieczeństwa, zostaną też zainstalowane nowe urządzenia do sortowania bagażu.

W trakcie modernizacji wybudowane zostanie przejście podziemne łączące bezpośrednio halę przylotów z lotniskową stacją kolejową.

Nowa inwestycja lotniska już gotowa
TVN24

su//ec