Lokomotywy dla piętrusów gotowe do podróży

Warszawa

Fot

Ma być szybko i bez szarpania. 11 nowoczesnych lokomotyw typu Traxx Kolei Mazowieckich ma wyjechać na tory na początku września. Docelowo maszyny będą jeździć m. in. na trasach do Działdowa czy Płocka.

Lokomotywy produkcji firmy Bombardier zostały zakupione do obsługi piętrowych wagonów typu push-pull, kursujących na trasach KM. Dotychczas były one ciągnięte przez wysłużone lokomotywy dzierżawione przez PKP Cargo. Zakup nowych elektrowozów znacznie ułatwi obsługę składów.

Będzie szybciej

Jednym z najważniejszych atutów nowych lokomotyw jest to, że mogą zarówno ciągnąć, jak i pchać piętrowe wagony. Dzięki temu nie będzie konieczne przeczepianie elektrowozu z jednego końca składu na drugi, co znacznie może usprawnić ruch pociągów. Podczas gdy lokomotywa będzie pchała skład, maszynista będzie sterował pociągiem ze specjalnego wagonu.

Maszyny są szybsze i znacznie bardziej dynamiczne niż te starszego typu. Nie szarpią też podczas ruszania czy hamowania.

Fot. TVN24

Od września na tory

Jednego z Traxxów możemy zobaczyć na torach już od kilku dni. Pozostałe 10 wyjedzie na trasy po oficjalnej prezentacji, mającej się odbyć 29 sierpnia. Dla pełnego wykorzystania maszyn wyjadą one na zmodernizowane trasy, m. in. do Siedlec czy Działdowa. Tylko część z nowoczesnych składów pozostanie w obsłudze linii do Radomia, ze względu na kiepski stan torów.

Wagony poczekają

Koleje Mazowieckie planowały także pozyskać fundusze unijne na zakup kolejnych 22 wagonów typu push-pull. Ostatecznie projekt wpisano jednak na listę rezerwową, co oznacza, że przyjdzie nam na nie jeszcze poczekać.

bś//ec