Lokale na godziny. Jak wynająć od miasta?

Warszawa

Archiwum tvnwarszawa.plMożna wynająć od miasta lokal użytkowy

Osoby, które chcą zorganizować w Warszawie na przykład wystawę, sesję fotograficzną, happening czy zbiórkę darów będą mogły wynająć na kilka godzin czy dni należący do miasta lokal użytkowy. Stolica ma ich ponad 9,3 tys. - poinformował ratusz.

- To szansa na ożywienie lokali, które w danej chwili nie są używane z różnych powodów, np. przygotowywanego konkursu na najem, remontu czy sprzedaży. Procedura nie jest skomplikowana. Osoby fizyczne, organizacje pozarządowe lub inne podmioty prawne mogą wystąpić z wnioskiem o krótkotrwałe udostępnienie lokalu na działania zarówno komercyjne, jak i o charakterze niezarobkowym - czytamy w komunikacie.

Niższe opłaty

Powierzchnia takich lokali - jak podkreślił stołeczny ratusz - jest udostępniana na kilka godzin lub dni, maksymalnie do miesiąca. W przypadku korzystania z najmu cyklicznego, np. lokal będzie wynajmowany w każdy poniedziałek - do trzech miesięcy.

Wysokość opłat za tego typu usługi ustala zarząd dzielnicy. Jeżeli dotyczą one organizacji przedsięwzięć kulturalnych czy społecznych, możliwe jest ponoszenie opłat jedynie za media.

Informacje w dzielnicach

Najwięcej lokali użytkowych jest ich w Śródmieściu, na Woli, Pradze Północ, Mokotowie i Pradze Południe. Organizacje pozarządowe wynajmują ok. 750 takich lokali, a rzemieślnicy – blisko 950.

- Wszystkich lokali mamy 9,3 tysięcy, łącznie z tymi, które są wynajmowane. Pustych prawdopodobnie jest kilkaset – wyjaśnia Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.

I dodaje, że najbardziej atrakcyjne, na krótki wynajem mogą być lokale użytkowe w ścisłym centrum miasta. Skąd wziąć ich listę?

Rzeczniczka podkreśla, że lokalami dysponują dzielnice. - Można pójść do urzędu dzielnicy, na przykład wydziału obsługi mieszkańców, i spytać, które są dostępne – zaznacza Kłąb. – Mieszkańcy mogą też zobaczyć, że jakiś stoi pusty, a później dowiedzieć się w urzędzie dzielnicy, czy jest dostępny – radzi.

PAP,ran//mz