Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Lód załamał się pod łyżwiarzem. Wyciągnęli go ratownicy

Warszawa

TVN24Pokaz ratownictwa na Jeziorze Gocławskim

Na Jeziorku Gocławskim pojawił się dziś młody łyżwiarz. Najpierw jechał po grubym jeszcze lodzie. Niebezpiecznie zaczął się zbliżać jednak do miejsca, gdzie tafla była cienka. Nagle lód pękł a chłopak znalazł się w zimnej wodzie. Tak zaczął się pokaz możliwości ratowniczego katamaranu.

Podczas szkolenia dla ratowników wodnych odegrano sytuację jakich wiele. Młody człowiek nie bacząc na to, że grubość lodu zmienia się bardzo szybko, zbliża się do wody. W końcu do niej wpada.

Ratownik, dopóki lód jest w stanie go utrzymać, biegnie na ratunek. Gdy lód pęka, wskakuje on na ratowniczy katamaran, uruchamia silnik i zaczyna płynąć.

- Urządzenie dzięki swojej budowie i specjalnej śrubie kruszy cienką taflę po której ratownicy nie potrafią się poruszać – mówi Marcin Siwek z firmy Kevisport.

Łyżwiarz został wciągnięty na pokład i przetransportowany na brzeg.

Cała akcja trwała półtorej minuty. - Ratownicy zapewniają, że mają sprzęt i umiejętności, żeby nieść pomoc, jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Jeżeli nie jesteśmy pewni jaką grubość ma lód, to najlepiej do takich akwenów się w ogóle nie zbliżać – podsumowuje Marta Klos, reporterka TVN 24.

wp//ec