Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Lód wiosenny to enigma"

Warszawa

TVN 24Mówi Marcin Siwek

Po środowym wypadku na jeziorku w parku Moczydło, ratownicy ostrzegają przed wchodzeniem na wiosenny lód. - To niebezpieczna gąbka – przekonują.

Marcin Siwek, ratownik i konstruktor sprzętu ratowniczego, w porannym programie TVN 24 "Wstajesz i wiesz" rozróżnił lód zimowy od wiosennego.

Niebezpieczny lód na wiosnę

- Bardzo dużo wiemy o lodzie czarnym, czyli tym pierwszym, rdzennym, który powstaje przy bezwietrznej pogodzie przy niskiej temperaturze. Ten lód jest dla nas przewidywalny, po sprawdzeniu grubości możemy określić jego nośność – mówił Siwek. - Natomiast lód wiosenny jest lodem wtórnym, powstałym po wielu odwilżach, opadach śniegu, jest wypełniony bąbelkami gazu. Ten lód to enigma – dodaje.

Lód wiosenny porównuje do gąbki i piany. – Z lodem spienionym jest jak z pianą morską, nie możemy nią oddychać i nie da się w niej pływać, trzeba ją przeczekać – podsumowuje.

Tragiczny zakład

W środę dwóch mężczyzn wpadło pod lód w parku Moczydło. Najprawdopodobniej założyli się, kto pierwszy dojdzie do leżącego na nim kamienia. Według świadków, zwycięzca miał dostać litr wódki. Mimo reanimacji, obaj zmarli.

b//ec