"Liniowiec marzeń" wyląduje już w piątek

Warszawa

| Instagram: fab_charles10fot. LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT szykują prawdziwy hit. Najnowsze dziecko koncernu z Seattle, Boeing 787 Dreamliner, po raz pierwszy wyląduje w Polsce już w najbliższy piątek. Wszyscy fani tej maszyny będą mieli szansę zobaczyć ją na warszawskim lotnisku Chopina.

Boeing 787 Dreamliner przyleci do Warszawy wprost z pokazu lotniczego w Le Bourget pod Paryżem. Lotnisko Chopina będzie jednym z pierwszych pasażerskich portów lotniczych w Europie, na którym samolot zostanie zaprezentowany publicznie.

- Boeing ocenił, że lotnisko Chopina w jest jednym z najlepiej utrzymanych lotnisk na świecie i jest gotowe na przyjęcie Dreamlinera - nie kryje zadowolenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Przemysław Przybylwski, rzecznik Lotniska Chopina w Warszawie.

Lądowanie jest zaplanowe na godz. 10.00. Dreamliner pozostanie w Warszawie do sobotniego poranka. Kilkudziesięciu wybrańców będzie miało możliwość fotografować giganta z bardzo bliska. To zwycięzcy konkursu, którzy w nagrodę otrzymali zaproszenia na płytę lotniska. Pozostałym miłośnikom awiacji pozostają więc górki spotterów, znajdują się przy pasach startowych od strony al. Krakowskiej i ul. Wirażowej.

Teraz na chwilę, za rok na dłużej

Za rok te samoloty będą już normalnym widokiem na Lotnisku Chopina. Boeing w kwietniu 2012 r. ma dostarczyć pierwszego Dreamlinera dla LOT-u. Kolejne cztery trafią do Polski od sierpnia do listopada 2012 r.

Marcin Piróg pytany o pierwszy ewentualny rejs Dreamlinera w barwach LOT-u, odparł, że może to być jedna z tras, na których przewoźnik lata lub jedno z nowych połączeń do Azji.

- W przyszłym roku będziemy chcieli otworzyć rejsy z Warszawy do Tokio i Pekinu. Planujemy zacząć od trzech lotów tygodniowo. Mając w swojej flocie Dreamlinera, jesteśmy w stanie przyciągnąć pasażerów nie tylko z krajów ościennych, ale z całej Europy, ponieważ coraz więcej ludzi zaczyna latać do Azji - powiedział Piróg w rozmowie z PAP. Dodał, że trasy te mogą zostać uruchomione na przełomie maja i czerwca.

Boeing 787 Dreamliner w tłumaczeniu - "Liniowiec marzeń", to jeden z najnowocześniejszych samolotów pasażerskich dalekiego zasięgu na świecie. Według danych producenta, aż 50 proc. struktury samolotu, w tym kadłub i skrzydła, jest wykonane z materiałów kompozytowych. Dzięki mniejszej wadze samolot zużywa mniej paliwa, co wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Zwiększona prędkość przelotowa sprawia, że podróż Dreamlinerem zajmuje mniej czasu niż w innym typie samolotu tej klasy.

as