Linia 1920 "przeniesie" mieszkańców w czasy Bitwy Warszawskiej

Warszawa

ossow1920.plTramwaj linii 1920 pojedzie ulicami Warszawy

W niedzielę po stolicy będzie jeździł zabytkowy tramwaj linii 1920. Pasażerowie spotkają w nim rekonstruktorów z okresu Bitwy Warszawskiej.

Tramwaj linii 1920 będzie wyruszał co godzinę z pętli na pl. Narutowicza od godz. 10.00 do 16.00. Trasa przejazdu:pl. Narutowicza – pl. Zbawiciela – ul. Marszałkowska – pl. Bankowy – Stare Miasto – ul. Jagiellońska – rondo Starzyńskiego – rondo Radosława – ul. Okopowa – ul. Towarowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.Przejazd jest darmowy. Co dokładnie czeka pasażerów tramwaju? Jak informują organizatorzy, rekonstruktorzy opowiedzą o walkach z 1920 roku, a o Warszawie z tamtych czasów opowie varsavianista.

Bronili swojej stolicy

– W tramwaju będziemy też rozdawać biało-czerwone kokardy, które były symbolem Armii Ochotniczej. To w jej szeregi zaciągali się warszawiacy w 1920 roku, by z powodzeniem bronić, między innymi w Ossowie, swojej stolicy i niepodległości całego kraju. Bez tamtych studentów, robotników, prawników i przedstawicieli prawie wszystkich zawodów czy środowisk nasze zwycięstwo w 1920 roku nie byłoby możliwe. Bez nich nie udałoby się pokonać armii czerwonej podOssowem, 20 kilometrów od warszawskiej Pragi - wyjaśnia Maksym Gołoś dyrektor instytucji "Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku".Akcja odbywa się w ramach uroczystych obchodów rocznicy Cudu nad Wisłą. Pasażerowie, którzy zachowają kokardę i pojawią się z nią na tegorocznych obchodach rocznicowych w Ossowie 15 sierpnia, dostaną zniżki przy zakupie pamiątek.

Co roku, 15 sierpnia w Ossowie odbywa się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej:

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej
TVN24

ran