Najnowsze

Likwidują Muzeum Kolejnictwa. Na razie tylko na papierze

Najnowsze

Maciej Wężyk / tvnwarszawa.plMuzeum Kolejnictwa wnętrze

20 marca Muzeum Kolejnictwa na Woli zostanie zamknięte. Tylko po to, by 10 dni później zacząć działalność pod nową nazwą, ale wciąż w tym samym miejscu. To formalny początek dużo większych zmian, które nadejdą w najbliższych latach.

Działająca w dawnym Dworcu Głównym instytucja zostanie zamknięta za trzy tygodnie, 20 marca. Ale tylko na 10 dni.

- Od 21 do 31 marca wystawy będą nieczynne, ale w kwietniu, w tym samym miejscu wystartuje nowa instytucja, Stacja Muzeum. Dotychczasowe Muzeum będzie jej oddziałem - zapowiada Mikołaj Królikowski z Muzeum Kolejnictwa. - Z punktu widzenia odwiedzających będzie to tylko dziesięciodniowa przerwa i powrót pod nowym szyldem - zapewnia.

Docelowo ekspozycja zostanie przeniesiona do nowej siedziby, która między Odolanami a Szczęśliwicami. Znajdzie się tam nie tylko miejsce na wystawy stałe i czasowe, ale też kino oraz strefa z symulatorami i grami. Część ekspozycji będzie można zwiedzać jadąc minikolejką. Najbardziej charakterystycznym elementem Stacji Muzeum, prezentowanym na wstępnych wizualizacjach, mają być wiszące pod sufitem lokomotywy.

Instytucja będzie prowadzona wspólnie przez urząd marszałkowski województwa mazowieckiego i PKP. - Trwa konkurs na koncepcję architektoniczną, więc nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy ekspozycja zostanie przeniesiona - zastrzega Królikowski.

Pod koniec 2014 r. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapowiadał otwarcie Stacji Muzeum na przełomie 2018 i 2019 roku. Budowa będzie kosztować ok. 180 mln zł.

dg/r

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości