Najnowsze

Liczy się tylko dwóch kandydatów. Sondaż: Trzaskowski wygrywa

Najnowsze

[object Object]
Sondaż dla "Gazety Wyborczej"TVN24
wideo 2/2

Rafał Trzaskowski z przewagą nad Patrykiem Jakim, ale niepewne losy podziału mandatów w Radzie Warszawy. Takie są wyniki sondażu wyborczego opublikowanego we wtorek przez "Gazetę Wyborczą".

Według wyników sondażu zrealizowanego przez firmę KANTAR Millward Brown dla "Gazety Wyborczej", w pierwszej turze najwięcej głosów na fotel prezydenta stolicy - 42 procent - otrzyma Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Z kolei Patryk Jaki wystawiony przez Zjednoczoną Prawicę może liczyć na 31-procentowe poparcie warszawiaków. Pozostali kandydaci według sondażu nie mają szans na zwycięstwo. Jan Śpiewak może otrzymać 4-procentowe poparcie, a pozostali 1-2 proc. głosów. Jak zaznacza w swojej publikacji "Wyborcza", różnice są mniejsze niż błąd sondażowy, więc kolejność na dalszych miejscach może być inna.

Jak wynika z sondażu, 12 proc. pytanych wciąż nie wie, na kogo zagłosuje.

Prognoza wyników pierwszej tury wyborów prezydenckichtvn24.pl

Jeżeli chodzi o drugą turę, to według sondaży zwycięży Rafał Trzaskowski, który może liczyć na 61 procent głosów. Patryk Jaki na 33 proc., czyli niewiele więcej niż w pierwszej turze. Z badań wynika, że 6 procent respondentów było niezdecydowanych.

Prognoza wyników drugiej tury wyborów prezydenckichtvn24.pl

Walka o radę miasta

Jeżeli sprawdziłyby się wyniki sondażu, to w Radzie Warszawy zasiedliby przedstawiciele jedynie dwóch partii. Mandatami podzieliłyby się Platforma Obywatelska (32 procent głosów) oraz Prawo i Sprawiedliwość (22 procent głosów). Reszta ugrupowań otrzymała poniżej 5 procent głosów, czyli nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Jednak "Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę, że gdy ankieterzy pytali o głosowanie do Rady Warszawy, aż 23 procent respondentów - czyli blisko co czwarty - odpowiadało, że nie podjęło jeszcze decyzji. Jeśli te osoby zdecydują się wziąć udział w wyborach, wynik może się znacząco różnić od sondażu.

Komitety startujące do Rady Warszawytvnwarszawa.pl

Jak informuje "Wyborcza", sondaż został zrealizowany przez Kantar Millward Brown w dniach 8-13 października na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Warszawy (miks telefonów komórkowych i stacjonarnych, wielkość próby N=1003).

Ponadto z wtorkowych sondaży przeprowadzonych dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że Hanna Zdanowska z 62-procentowym poparciem wygrałaby w Łodzi w pierwszej turze wyborów samorządowych. Na drugim miejscu znalazłby się kandydat Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda, na którego swój głos oddałoby 14 procent badanych.

Z kolei w poniedziałek w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku przeprowadzono sondaże, według których kandydaci wspierani przez PiS ponoszą porażkę w pierwszej turze wyborów na prezydentów miast.

Wybory samorządowe

Pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października 2018 roku. Jeśli żaden z kandydatów na prezydenta Warszawy nie zdobędzie ponad 50 procent głosów, to dwóch z największym poparciem zmierzy się w dogrywce - 4 listopada.

Do pojedynku staną (w kolejności alfabetycznej): burmistrz Targówka Sławomir Antonik (Bezpartyjni), Justyna Glusman (Koalicja Ruchów Miejskich skupiona wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze), lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica), poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak, prezes partii Wolność Janusz Korwin-Mikke, Krystyna Krzekotowska ze Światowego Kongresu Polaków, Jan Potocki z II Rzeczpospolitej, kandydat SLD Andrzej Rozenek, rzecznik PSL Jakub Stefaniak, lider Wolnego Miasta Warszawa Jan Śpiewak (Wygra Warszawa), Paweł Tanajno (Komitet Wyborczy Wyborców Odkorkujmy Warszawę. RIGCZ. Tanajno. Hawajska+), poseł PO Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

kz/pm

Pozostałe wiadomości