Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Liceum, skwer i mieszkania. "Uśpione" nieruchomości w rękach miasta

TVN Warszawa

Budynek przy NowolipiuArtur Węrgzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Teren liceum im. Reytana na Mokotowie, skwer Martina Luthera Kinga i budynki mieszkalne na Woli. Dzięki "małej" ustawie reprywatyzacyjnej miasto wybudziło kolejne "śpiochy".

Najnowsze decyzje dotyczące umorzenia wniosków o zwrot zreprywatyzowanych nieruchomości urząd zostały podpisane w ubiegłym tygodniu.

Piłkarska 11/13 na Mokotowie to teren VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana. Drugi adres to Prosta 9 na Woli (część chodnika i jezdni oraz fragment skweru im. Martina Luthera Kinga).

Trzeci również znajduje się na Woli, obejmuje dwa budynki mieszkalne. Jeden przy ulicy Nowolipie 25A, w którym znajduje się 10 mieszkań i przy al. Solidarności 84, w którym jest 21 lokali oraz pawilon handlowo-usługowy.

Nieruchomości o nieuregulowanym statusie

"Śpiochy" to nieruchomości, które zostały objęte dekretem Bieruta, w stosunku do których złożono następnie wnioski o zwrot. Jednak po złożeniu tych wniosków wnioskodawcy, ani ich spadkobiercy przez dziesięciolecia nie zabiegali o zwrot. W konsekwencji status prawny "śpiochów" jest nieuregulowany.

Aby to zmienić stołeczny ratusz zaczął zamieszczać ogłoszenia w prasie i na swojej stronie internetowej dotyczące takich właśnie nieruchomości.

Osoby, które złożyły wnioski zwrotowe przed 1950 rokiem, mają teraz sześć miesięcy od ukazania się ogłoszenia na zgłoszenie się urzędu, a następnie kolejne trzy miesiące na przedstawienie dokumentów potwierdzających prawa do danej nieruchomości. Jeśli tak się nie stanie, postępowanie dekretowe zostanie umorzone, a nieruchomość pozostanie w zasobach miasta.

Ratusz podkreśla, że prezydent stolicy na podstawie tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej może odmówić zwrotu nieruchomości, już po zgłoszeniu wniosku i wykazaniu praw do byłego "śpiocha" przez właścicieli lub spadkobierców - jeśli zachodzą inne przesłanki, np. nieruchomość jest wykorzystywana na cele publiczne lub nie można jej podzielić ze względu na ład przestrzenny.

ran/PAP/b