Licealiści uratowali rodzinę przed deportacją

Licealiści do urzędników: ratujmy Kubana
Licealiści do urzędników: ratujmy Kubana
| Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Licealiści do urzędników: ratujmy Kubana | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Licealiści zaapelowali do urzędników o wstrzymania deportacji chłopca z Kirgistanu i jego rodziny. Kuban od dwóch lat jest uczniem liceum im. Hoffmanowej. Petycja jego koleżanek i kolegów oraz akcja w mediach społecznościowych poskutkowała. Pięcioosobowa rodzina Turanbajewów zostanie w Polsce.

Elmira Abasbekowa, jej mąż Azim Turanbajew i dzieci Kubanychbek, Kurmanbek i Asanbek z Kirgistanu uciekli przed prześladowaniami. Początkowo szukali azylu w Szwecji, w 2011 roku wylądowali w Polsce. Od czterech lat mieszkają Ośrodku dla Cudzoziemców w Dębaku (k. Podkowy Leśnej). Wystąpili o azyl, ale w lipcu zapadła decyzja Straży Granicznej o ich deportacji.

Petycja licelistów do urzędników epetycje.pl

Najstarszy z braci, 17-letni Kuban chodzi do II klasy liceum im. Klementyny Hoffmanowej przy Hożej. I to właśnie koleżanki i koledzy pierwsi zareagowali na wieść o tym, że z Kubanem będą musieli się pożegnać.

"Ratujmy Kubana! Nie mówmy mu won!"

Licealiści najpierw napisali petycję do Urzędu ds. Cudzoziemców, Straży Granicznej, Rzecznika Praw Dziecka. Poparło ją ponad trzy tysiące osób. - Poza tym przygotowaliśmy petycję na piśmie bezpośrednio do prezydenta Andrzeja Dudy - mówi tvnwarszawa.pl Patryk Kosieradzki, jeden z inicjatorów petycji.

Licealiści utworzyli też wydarzenie na Facebooku. Akcja poparcia dla Kubana i jego rodziny zaczęła w internecie żyć własnym życiem. Jej organizatorzy przyznają, że nie liczyli na tak duży oddźwięk.

- Odzew na naszą petycję był bardzo duży, nie tylko wśród uczniów, nauczycieli i rodziców naszej szkoły, ale i poza nią, co nas bardzo cieszy i za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Nie mogliśmy wobec Kubana postąpić inaczej, bo nie wyobrażamy sobie naszej klasy bez niego - tłumaczy nam Elżbieta Laudy, jedna z uczennic.

Chce być przykładnym obywatelem

Tak uczniowie uzasadnili swój apel o cofnięcie decyzji, na mocy której rodzina Kubana miała zostać deportowana:

Kuban żyje ze swoją rodziną prawie pięć lat w Rzeczypospolitej Polskiej. Włożyli dużo wysiłku by stać się dobrymi obywatelami naszego kraju, więc nasze państwo nie powinno być obojętne na takich ludzi. Kuban płynnie posługuje się językiem polskim i dokładnie poznał tutejszą kulturę. Jest on pracowitym i pilnym uczniem, który posiada szeroki zakres zainteresowań. Ma wielu przyjaciół i kolegów w szkole jak i poza nią. Bez wątpienia można nazwać go przykładnym obywatelem Polski. Kuban chciałby uczyć się w Rzeczypospolitej, napisać maturę, skończyć studia, a następnie żyć w Polsce jako jej pełnoprawny obywatel.

Działania uczniów wspierali też nauczyciele. - To od początku do końca ich inicjatywa. Kuban czuje się wśród nich dobrze i bezpiecznie. Jest bardzo dobrym uczniem, lubianym przez rówieśników, dobrzy się uczy, pięknie mówi po polsku. Cały czas się rozwija, także artystycznie, gra na gitarze, uczęszcza na zajęcia teatralne, chce studiować na Politechnice Warszawskiej. Ciepły, naturalny, grzeczny - zachwala go Iwona Godlewska, nauczycielka.

"Kuban jest ciepły, naturalny, grzeczny"
"Kuban jest ciepły, naturalny, grzeczny" Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Mózg operacji: pomogły presja i zaangażowanie

- Dzięki tej presji, petycji i zaangażowaniu społeczności lokalnej w pomoc rodzinie sprawą zainteresowały się najważniejsze osoby w państwie, mówię m.in. o minister edukacji. To przykre i zastanawiające, dlaczego tak długo trwała ta droga - ocenia Adam Chmura ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Chmura jest pełnomocnikiem prawnym rodziny, od czterech lat pomaga Turanbajewom. Tłumaczy im zawiłe procedury polityki imigracyjnej, pisze kolejne odwołania, pomaga w kontaktach z urzędnikami. Uczniowie z Hoffmanowej nie mają wątpliwości. - To mózg operacji "Kuban" - mówią jednym głosem.

Adam Chmura o skomplikowanej sytuacji prawnej rodziny:

Rodzina trafiła do Polski w 2011 roku
Rodzina trafiła do Polski w 2011 roku Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Zostaną w Warszawie

Historię Turanbajewów pierwsza opisał "Duży Format". Po tej publikacjach sprawą zainteresowały się inne media, a po nagłośnieniu tematu, urzędnicy ponownie rozpatrzyli wniosek rodziny z Kirgistanu.

- Dzisiaj już wiemy, że nie wyrzucą ich z Polski. Dostaliśmy ustne zapewnienie komendanta głównego Straży Granicznej, że ich wniosek o zgodę na pobyt w w Polsce ze względów humanitarnych został rozpatrzony pozytywnie. Czekamy na doręczenie dokumentów - cieszy się Chmura.

Co dla rodziny z Kirgistanu oznacza ta decyzja? - Pobyt humanitarny nie daje takich praw jak status uchodźcy. Kuban po skończeniu liceum nie będzie mógł studiować bezpłatnie, jego rodzina nie wejdzie w roczny program integracyjny. Ale dostaną pozwolenie na pracę - wyjaśnia prawnik.

Jak tłumaczy Chmura, ten rodzaj pobytu jest bezterminowy, ale co roku trzeba wyrabiać kartę pobytu. Po pięciu latach rodzina mogłaby się starać o pobyt stały, a po następnych trzech - o obywatelstwo.

Kuban z rodziną mieszkają w ośrodku dla uchodźców w Dębaku:

Materiał TVN24 Biznes i Świat
Materiał TVN24 Biznes i ŚwiatTVN 24

Katarzyna Śmierciak, k.smierciak@tvn.pl

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl