Lewitacja, zdalne sterowanie karaluchem i roboty z klocków. Dni Tesli w CNK

Dni Tesli w KopernikuCNK

Silnik elektryczny, dynamo rowerowe, radio, bateria słoneczna, świetlówka… Lista rzeczy odkrytych przez Nikolę Teslę liczy ponad 120 pozycji. Genialnemu wynalazcy będzie poświęcony najbliższy weekend w Centrum Nauki Kopernik.

Dni Tesli w Koperniku to okazja, by poznać część tych wynalazków. CNK przygotowało na ten weekend specjalny program.

SPÓR O RADIO

Konstruując cewki wysokonapięciowe Tesla zauważył, że wysyłają one bardzo silne fale elektromagnetyczne. Wpadł na pomysł skonstruowania urządzenia do transmitowania dźwięku za pomocą tych fal dźwięku. Patent był gotowy w 1900 r., jednak ubiegł go w tym o kilka dni Marconi. Tesla walczył z Marconim o patent na radio dowodząc, że wynalazek Marconiego stosuje bez jego zgody wcześniej opatentowaną przez Teslę cewkę. Długie procesowanie się doprowadziło Teslę do bankructwa. Ostatecznie dobił go fakt przyznania Marconiemu nagrody Nobla, mimo iż ten wspierał się opracowaniami Serba. Ostatecznie Tesla wygrał w sądzie – niestety, pośmiertnie.

W laboratorium fizycznym stworzymy radio laserowe, wykonamy elektryzujące napisy i zobaczymy prawdziwą lewitację.

Laboratorium fizyczne

PRĄD JEST W NAS

Nikola Tesla był wynalazcą całkowicie pochłoniętym przez badania prądu elektrycznego. Cóż zatem ma wspólnego z biologią? Prąd jest obecny w każdym z żywych organizmów. Sprawia, że się poruszamy, rozmawiamy, działamy…O ile Tesla pracował z bardzo dużymi napięciami, w świecie biologii wszystko dzieje się przy pomocy mikronapięć. Potrafimy jednak je wykryć, zarejestrować a nawet wykorzystać do różnych celów.

Obecność prądu w nas samych sprawdzimy wkładając hełm EEG EMOTIV EPOC+. To interfejs pomiędzy mózgiem człowieka a komputerem, za pomocą którego można określać aktywność poszczególnych części mózgu. Po odpowiednim treningu uda nam się poruszać przedmiotami w wirtualnej rzeczywistości, a nawet grać w grę komputerową za pomocą myśli bez użycia myszki i klawiatury! Wykonamy także EKG muchołówki i zdalnie posterujemy karaluchem.

Laboratorium biologiczne

CHEMICZNY PRĄD

Wydaje Wam się, że chemia nie ma związku z Teslą? Doświadczenia elektrochemiczne udowodnią, jak bardzo się mylicie. Wspólnie przekonamy się, że reakcja chemiczna możne wytworzyć prąd i odwrotnie - dzięki prądowi można zainicjować reakcję.

Zobaczymy bijące serce rtęci, proces pozyskiwania srebra, rozbierzemy na części pierwsze ogniwo litowe.

Laboratorium chemiczne

WŚRÓD ROBOTÓW

Pierwsze roboty stworzył właśnie Tesla. Były to zdalnie sterowane automaty kroczące, latające i pływające. My skonstruujemy własne maszyny z klocków.

Ruszymy także w podróż do wirtualnego świata wkładając okulary VR i spojrzymy na świat oczami postaci z kreskówek. Nauczymy się również samodzielnie projektować gry dzięki oprogramowaniu scratch. Na koniec propozycja nostalgiczna – gra w tetris na metalowych garnkach.

Pracownia robotyczna

WYŚCIG W PRZESTWORZACH

Jednym z ostatnich pomysłów Tesli była konstrukcja maszyny, która mogłaby być zdalnie sterowana radiowo i wykonywać rozmaite czynności automatycznie. Naukowiec najpierw skonstruował pierwszy na świecie pilot radiowy, a następnie stworzył całą grupę urządzeń, którymi mógł za jego pomocą sterować. Wynalazek ten jest obecnie powszechny stosowany, także w modelarstwie - systemy zdalnego sterowania pozwalają  nawigować modele. To widowiskowa, ale nie łatwa sztuka.

Na naszym torze będzie można samodzielnie pokierować samolotami i pojazdami, a także poznać budowę i obsługę.

1 piętro, przy galerii Majsternia

SELFIE 3D

Kiedy Nikola Tesla pracował nad przesyłaniem fal radiowych, zapewne nie spodziewał się, jak daleko może dojść elektronika. Wybudował wieżę Wardenclyffe (Long Island, Nowy York), by móc bezprzewodowo przesyłać sygnały, głos i zdjęcia. A jak wygląda to dzisiaj? Powoli do głosu dochodzą technologie, umożliwiające przestrzenną prezentację przedmiotów. Możliwości skanerów 3D są praktycznie nieograniczone. Używa się ich w procesie digitalizacji zabytków, do diagnozowania przypadków medycznych,  odtwarzania cennych przedmiotów i precyzyjnych mechanizmów.

Wspólnie zobaczymy, jak powstają obrazy 3D i jak je można potem wykorzystać. Zeskanujemy swoją sylwetkę i obejrzymy skan w komputerze.

Przy wejściu do Teatru Robotycznego

MYŚL JAK WYNALAZCA

Tworząc swoje wynalazki, Nikola Tesla musiał zmierzyć się z brakiem gotowych rozwiązań – materiałowych i konstrukcyjnych. Wymyślał coś  z niczego. Na podobnych zasadach funkcjonuje Majsternia. To miejsce, w którym każdy, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności, może się przekonać, że "myśli lepiej, niż myśli". Rozwiążemy tu liczne zagadki konstrukcyjne, logiczne i hydrauliczne.

Samodzielnie złożymy proste układy elektryczne z przygotowanych elementów. Źródłem naszego zasilania będą baterie.

Majsternia

ELEKTRYCZNE DZIECIAKI

Jest tyle rzeczy do poznania i odkrycia, że zaczynać trzeba od najmłodszych lat. Taki był Tesla – już w dzieciństwie interesował się zjawiskami związanymi z prądem elektrycznym. Potem stał się genialnym inżynierem o wybitnej intuicji i wizjonerem. Pozwólcie najmłodszym eksperymentować!

Pod czujnym okiem animatorów, samodzielnie stworzą roboty zasilane światłem i wyprodukują prąd przy pomocy roweru.

Sala konferencyjna

POJEDYNEK MISTRZÓW

Oto spotkanie dwóch wielkich umysłów i dwóch wielkich idei, które zmieniły świat. Zawodnicy zajęli już miejsca w ringu. Są gotowi do walki! Kto wygra? Prąd stały, ulubieniec Thomasa Edisona? Czy prąd przemienny, forsowany przez Nicolę Teslę? Dowiemy się podczas premierowego spektaklu w Teatrze Wysokich Napięć. Poznamy różnice między prądem stałym i przemiennym. Zobaczymy w akcji transformator Tesli, generator Van de Graaffa i Drabinę Jakuba. A to wszystko w kontekście słynnej "War of Currents", która miała miejsce  w XIX wieku w USA.

Teatr Wysokich Napięć

POWERBOX

Tesla od początku swojego życia zajmował się prądem elektrycznym (fama niesie, że urodził się podczas burzy). Ciągle badał związane z nim zjawiska i wymyślał nowe jego zastosowania. Dzięki zestawowi eksperymentalnemu PowerBox poznamy podstawowe zagadnienia fascynującego świata elektronów i ładunków elektrycznych. 

TESLA NA KÓŁKACH

Jednym z wynalazków Tesli jest silnik elektryczny, napędzany prądem zmiennym. Jego cecha charakterystyczna to brak szczotek. Silniki tego typu stosowane są obecnie w pojazdach napędzanych prądem elektrycznym. Są trwałe i niezwodne. Przed CNK zobaczymy samochód napędzany w taki sposób.

Tylko w niedzielę od godziny 12.00 przed Kopernikiem

ENERGIA KOSMOSU

Nikola Tesla już od wczesnego dzieciństwa podróżował w czasie i przestrzeni. Za sprawą niezwykłej przypadłości, śnił na jawie. Najważniejszego odkrycia dokonał w 1882 r. Cały kosmos, w swych niezliczonych wariacjach, formach i manifestacjach objawił mu się jako symfonia prądów przemiennych (najważniejszą ich nutą był prąd o częstości 60 Hz). Obdarzony zadziwiającym instynktem Tesla przewidział istnienie promieniowania kosmicznego. Twierdził, że jeśli tylko człowiek zdoła wykorzystać całą energię pochodzącą ze Słońca, "na jego życzenie stare światy znikną i pojawią się nowe, zgodne z jego planem (…) Człowiek mógłby zmieniać rozmiar planety i skierować ją na dowolną ścieżkę wiodącą przez otchłań Wszechświata. Zderzałby planety i wytwarzał gwiazdy. Mógłby inicjować i rozwijać życie w nieskończonych formach".

Patrząc na gwiazdy w naszym planetarium pamiętajcie, że tacy jak on wizjonerzy przyczynili się do poznania i eksploracji Kosmosu.

Planetarium Niebo Kopernika

Dni Tesli w Centrum Nauki Kopernik, 11 i 12 lipca Wstęp w ramach biletu na wystawy.

 

b/r/lulu

Źródło zdjęcia głównego: CNK

Pozostałe wiadomości

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP