Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Lewitacja, zdalne sterowanie karaluchem i roboty z klocków. Dni Tesli w CNK

Warszawa

CNKDni Tesli w Koperniku

Silnik elektryczny, dynamo rowerowe, radio, bateria słoneczna, świetlówka… Lista rzeczy odkrytych przez Nikolę Teslę liczy ponad 120 pozycji. Genialnemu wynalazcy będzie poświęcony najbliższy weekend w Centrum Nauki Kopernik.

Dni Tesli w Koperniku to okazja, by poznać część tych wynalazków. CNK przygotowało na ten weekend specjalny program.

Kopernik się dusi. Planują nowe skrzydło

SPÓR O RADIO

Konstruując cewki wysokonapięciowe Tesla zauważył, że wysyłają one bardzo silne fale elektromagnetyczne. Wpadł na pomysł skonstruowania urządzenia do transmitowania dźwięku za pomocą tych fal dźwięku. Patent był gotowy w 1900 r., jednak ubiegł go w tym o kilka dni Marconi. Tesla walczył z Marconim o patent na radio dowodząc, że wynalazek Marconiego stosuje bez jego zgody wcześniej opatentowaną przez Teslę cewkę. Długie procesowanie się doprowadziło Teslę do bankructwa. Ostatecznie dobił go fakt przyznania Marconiemu nagrody Nobla, mimo iż ten wspierał się opracowaniami Serba. Ostatecznie Tesla wygrał w sądzie – niestety, pośmiertnie.

W laboratorium fizycznym stworzymy radio laserowe, wykonamy elektryzujące napisy i zobaczymy prawdziwą lewitację.

Laboratorium fizyczne

PRĄD JEST W NAS

Nikola Tesla był wynalazcą całkowicie pochłoniętym przez badania prądu elektrycznego. Cóż zatem ma wspólnego z biologią? Prąd jest obecny w każdym z żywych organizmów. Sprawia, że się poruszamy, rozmawiamy, działamy…O ile Tesla pracował z bardzo dużymi napięciami, w świecie biologii wszystko dzieje się przy pomocy mikronapięć. Potrafimy jednak je wykryć, zarejestrować a nawet wykorzystać do różnych celów.

Obecność prądu w nas samych sprawdzimy wkładając hełm EEG EMOTIV EPOC+. To interfejs pomiędzy mózgiem człowieka a komputerem, za pomocą którego można określać aktywność poszczególnych części mózgu. Po odpowiednim treningu uda nam się poruszać przedmiotami w wirtualnej rzeczywistości, a nawet grać w grę komputerową za pomocą myśli bez użycia myszki i klawiatury! Wykonamy także EKG muchołówki i zdalnie posterujemy karaluchem.

Laboratorium biologiczne

CHEMICZNY PRĄD

Wydaje Wam się, że chemia nie ma związku z Teslą? Doświadczenia elektrochemiczne udowodnią, jak bardzo się mylicie. Wspólnie przekonamy się, że reakcja chemiczna możne wytworzyć prąd i odwrotnie - dzięki prądowi można zainicjować reakcję.

Lancetogłów meksykański w CNK. "Nieproszony gość"

Zobaczymy bijące serce rtęci, proces pozyskiwania srebra, rozbierzemy na części pierwsze ogniwo litowe.

Laboratorium chemiczne

WŚRÓD ROBOTÓW

Pierwsze roboty stworzył właśnie Tesla. Były to zdalnie sterowane automaty kroczące, latające i pływające. My skonstruujemy własne maszyny z klocków.

Ruszymy także w podróż do wirtualnego świata wkładając okulary VR i spojrzymy na świat oczami postaci z kreskówek. Nauczymy się również samodzielnie projektować gry dzięki oprogramowaniu scratch. Na koniec propozycja nostalgiczna – gra w tetris na metalowych garnkach.

Pracownia robotyczna

WYŚCIG W PRZESTWORZACH

Jednym z ostatnich pomysłów Tesli była konstrukcja maszyny, która mogłaby być zdalnie sterowana radiowo i wykonywać rozmaite czynności automatycznie. Naukowiec najpierw skonstruował pierwszy na świecie pilot radiowy, a następnie stworzył całą grupę urządzeń, którymi mógł za jego pomocą sterować. Wynalazek ten jest obecnie powszechny stosowany, także w modelarstwie - systemy zdalnego sterowania pozwalają  nawigować modele. To widowiskowa, ale nie łatwa sztuka.

Na naszym torze będzie można samodzielnie pokierować samolotami i pojazdami, a także poznać budowę i obsługę.

1 piętro, przy galerii Majsternia

SELFIE 3D

Kiedy Nikola Tesla pracował nad przesyłaniem fal radiowych, zapewne nie spodziewał się, jak daleko może dojść elektronika. Wybudował wieżę Wardenclyffe (Long Island, Nowy York), by móc bezprzewodowo przesyłać sygnały, głos i zdjęcia. A jak wygląda to dzisiaj? Powoli do głosu dochodzą technologie, umożliwiające przestrzenną prezentację przedmiotów. Możliwości skanerów 3D są praktycznie nieograniczone. Używa się ich w procesie digitalizacji zabytków, do diagnozowania przypadków medycznych,  odtwarzania cennych przedmiotów i precyzyjnych mechanizmów.

Selfie 3D w Koperniku. "Robią je 64 aparaty"

Wspólnie zobaczymy, jak powstają obrazy 3D i jak je można potem wykorzystać. Zeskanujemy swoją sylwetkę i obejrzymy skan w komputerze.

Przy wejściu do Teatru Robotycznego

MYŚL JAK WYNALAZCA

Tworząc swoje wynalazki, Nikola Tesla musiał zmierzyć się z brakiem gotowych rozwiązań – materiałowych i konstrukcyjnych. Wymyślał coś  z niczego. Na podobnych zasadach funkcjonuje Majsternia. To miejsce, w którym każdy, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności, może się przekonać, że "myśli lepiej, niż myśli". Rozwiążemy tu liczne zagadki konstrukcyjne, logiczne i hydrauliczne.

Samodzielnie złożymy proste układy elektryczne z przygotowanych elementów. Źródłem naszego zasilania będą baterie.

Majsternia

ELEKTRYCZNE DZIECIAKI

Jest tyle rzeczy do poznania i odkrycia, że zaczynać trzeba od najmłodszych lat. Taki był Tesla – już w dzieciństwie interesował się zjawiskami związanymi z prądem elektrycznym. Potem stał się genialnym inżynierem o wybitnej intuicji i wizjonerem. Pozwólcie najmłodszym eksperymentować!

Pod czujnym okiem animatorów, samodzielnie stworzą roboty zasilane światłem i wyprodukują prąd przy pomocy roweru.

Sala konferencyjna

POJEDYNEK MISTRZÓW

Oto spotkanie dwóch wielkich umysłów i dwóch wielkich idei, które zmieniły świat. Zawodnicy zajęli już miejsca w ringu. Są gotowi do walki! Kto wygra? Prąd stały, ulubieniec Thomasa Edisona? Czy prąd przemienny, forsowany przez Nicolę Teslę? Dowiemy się podczas premierowego spektaklu w Teatrze Wysokich Napięć. Poznamy różnice między prądem stałym i przemiennym. Zobaczymy w akcji transformator Tesli, generator Van de Graaffa i Drabinę Jakuba. A to wszystko w kontekście słynnej "War of Currents", która miała miejsce  w XIX wieku w USA.

Porno-eksponat w CNK? Europoseł PiS zawiadamia prokuraturę

Teatr Wysokich Napięć

POWERBOX

Tesla od początku swojego życia zajmował się prądem elektrycznym (fama niesie, że urodził się podczas burzy). Ciągle badał związane z nim zjawiska i wymyślał nowe jego zastosowania. Dzięki zestawowi eksperymentalnemu PowerBox poznamy podstawowe zagadnienia fascynującego świata elektronów i ładunków elektrycznych. 

TESLA NA KÓŁKACH

Jednym z wynalazków Tesli jest silnik elektryczny, napędzany prądem zmiennym. Jego cecha charakterystyczna to brak szczotek. Silniki tego typu stosowane są obecnie w pojazdach napędzanych prądem elektrycznym. Są trwałe i niezwodne. Przed CNK zobaczymy samochód napędzany w taki sposób.

Tylko w niedzielę od godziny 12.00 przed Kopernikiem

ENERGIA KOSMOSU

Nikola Tesla już od wczesnego dzieciństwa podróżował w czasie i przestrzeni. Za sprawą niezwykłej przypadłości, śnił na jawie. Najważniejszego odkrycia dokonał w 1882 r. Cały kosmos, w swych niezliczonych wariacjach, formach i manifestacjach objawił mu się jako symfonia prądów przemiennych (najważniejszą ich nutą był prąd o częstości 60 Hz). Obdarzony zadziwiającym instynktem Tesla przewidział istnienie promieniowania kosmicznego. Twierdził, że jeśli tylko człowiek zdoła wykorzystać całą energię pochodzącą ze Słońca, "na jego życzenie stare światy znikną i pojawią się nowe, zgodne z jego planem (…) Człowiek mógłby zmieniać rozmiar planety i skierować ją na dowolną ścieżkę wiodącą przez otchłań Wszechświata. Zderzałby planety i wytwarzał gwiazdy. Mógłby inicjować i rozwijać życie w nieskończonych formach".

Noc spadających gwiazd - nazwa zastrzeżona. Biznesmen dostał patent

Patrząc na gwiazdy w naszym planetarium pamiętajcie, że tacy jak on wizjonerzy przyczynili się do poznania i eksploracji Kosmosu.

Planetarium Niebo Kopernika

Dni Tesli w Centrum Nauki Kopernik, 11 i 12 lipcaWstęp w ramach biletu na wystawy.

 

b/r/lulu