Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

"Lewe" bilety dobowe. Mandat nawet dla nieświadomych

Warszawa

TVN24Mówi Małgorzata Potocka z ZTM

- W kioskach pojawiły się fałszywe kartonowe bilety dobowe – alarmuje warszawski Zarząd Transportu Miejskiego i radzi, jak nie stać się ofiarą oszustów. Warto sprawdzić, czy nie kupiliśmy fałszywki, bo za posługiwanie się takimi biletami – nawet nieświadome – grozi kara.

- Ktoś wydrukował kilkanaście tysięcy fałszywych biletów. Były sprzedawane w kilkunastu punktach sprzedaży detalicznej. Złożyliśmy już zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie – mówi Magdalena Potocka z ZTM.

Jak rozpoznać fałszywki?

Fałszywe kartonikowe bilety dobowe różnią się od oryginalnych numerami seryjnymi oraz hologramami.

11-cyfrowy numer seryjny na bilecie oryginalnym jest wykonany metodą kropkowaną, a na fałszywym linią ciągłą. W napisie "ZTM Warszawa", umieszczonym na hologramie biletu oryginalnego - w przeciwieństwie do fałszywego - nie zostały zastosowane czarne kontury liter - informuje ZTM na swojej stronie.

Różnice są bardzo niewielkie, dlatego ZTM radzi by zawsze po zakupie biletu wymagać paragonu od sprzedawcy.

- Bilety fałszywe nie uprawniają do korzystania z komunikacji miejskiej. W przypadku, gdy kontroler stwierdzi, że posługujemy się fałszywym biletem, będzie musiał wystawić mandat. Warto posiadać paragon za zakup biletu. On pomoże w rozpatrzeniu odwołania – mówi Potocka.

Fałszywe bilety okresowe

ZTM już od jakiegoś czasu walczy z "lewymi" biletami. Wcześniej informowaliśmy o fałszerzach, którzy ładowali karty miejskie. W kwietniu prokuratura przedstawiła zarzuty 10 osobom. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności.

Zarząd Transportu Miejskiego wskazał dotąd prokuraturze ponad 7,7 tys. osób, które posługiwały się nielegalnymi biletami.

Fałszywe bilety ZTM
ZTM

W 2014 R. ZTM WPROWADZIŁ NOWE CENY BILETÓW:

lata/mz

O zmianach cen biletów mów Hanna Gronkiewicz-Waltz
TVN24