Lekka zima: ulga dla budżetu

Warszawa

Solarki w gotowości - fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

Chociaż sprzęt do odśnieżania od połowy października czeka w gotowości, na razie nie był potrzebny. Dzięki lekkiej zimie miasto oszczędza. Rok temu w tym samym okresie Warszawa wydała około 31 milionów więcej.

Mrozów nie ma, śniegu jak na lekarstwo - Zarząd Oczyszczania Miasta nie musi płacić za odśnieżanie. Nie płaci też za samą gotowość pięciu firm, które zostały wybrane w przetargu do zimowego oczyszczania ulic.

6 akcji za 2 miliony

W tym sezonie na ulice wyjeżdżały tylko solarki. - Jak dotąd zleciliśmy sześć akcji, w tym cztery to posypywanie mostow wiaduktow czy ulic spadkowych, a dwie to posypywanie wszystkich ulic w naszym zarządzaniu, czyli 40 procent wszystkich ulic miasta – mówi Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM.

Instytucja wydała na to 2 miliony złotych. To o 31 milionów mniej niż rok temu w analogicznym okresie.

Na co dokładnie poszły pieniądze? - Środki chemiczne, utrzymanie sprzętu zgodnie z umową z ZOM, benzyna, pensje dla kierowców i obsługi wozów - wylicza Joanna Mroczek, rzeczniczka MPO.

90 mlionów w zeszłym roku

W 2010 roku na wszystkie akcje zimowe miasto wydało 90 milionów na 65 akcji. Na ten rok w budżecie zarezerwowano 80 milionów. Część tej kwoty jest zarezerwowana na prace porządkowe i oczyszczanie chodników - nawet jeśli śnieg nie pada.

- Trzeba pamiętać, że najbardziej intensywne pod kątem zimowych prac są styczeń i luty - zastrzega obecnie Fryczyńska.

Akcja zima

Akcja "Zima" trwa od 15 października do połowy kwietnia. 170 solarek i 320 pługów czeka na wezwanie. Zobacz, jak ZOM jest przygotowany do zimy.

Zarząd Oczyszczania Miasta dba o 40 proc. stołecznych dróg.

ran/bf//mz