Najnowsze

Legia, Sejm, POLIN i 249 innych. Noc Muzeów będzie rekordowa

Najnowsze

TVN24Noc Muzeów 2016

252 muzea, galerie, pracownie i instytucje wezmą udział w tegorocznej edycji warszawskiej Nocy Muzeów. 14 maja będzie można zwiedzić też stołeczne Centrum Bezpieczeństwa, zobaczyć zabytkowe polskie auta i wejść do Sejmu.

W Nocy Muzeum udział wezmą najpopularniejsze stołeczne placówki kulturalne: Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, Zamek Królewski, Zachęta czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dla zwiedzających otwarte będą też Belweder, Sejm, Senat i kancelaria premiera, które co roku cieszą się dużym zainteresowaniem.

Ministerstwa się otwierają

Udział weźmie też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W jego siedzibie zobaczymy m.in. umundurowanie, uzbrojenie oraz samochody, które były wykorzystywane przez BOR i policję w Kosowie, Iraku czy Afganistanie.

Oprócz tego strażacy zaprezentują specjalistyczny sprzęt stosowany podczas akcji ratunkowych w przypadku trzęsienia ziemi. Maszyny, które pokażą, były używane do poszukiwania osób zasypanych w czasie katastrofy na Haiti i w Nepalu.

W Nocy Muzeów biorą udział też inne resorty, w tym Ministerstwo Edukacji Narodowej, Sprawiedliwości czy Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Swoje bramy otworzy również Uniwersytet Warszawski, który w tym roku świętuje okrągłe 200. urodziny. Podczas wyjątkowej nocy będzie można zwiedzić gabinet rektora, Kampus Główny, ogród botaniczny czy uniwersyteckie muzeum.

Debiut Legii

Ubiegłoroczna Noc Muzeów cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem warszawiaków. Stołeczne muzea odwiedziło ponad 300 tys. osób, z czego najwięcej - ponad 20 tys. - wybrało Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 15 tys. gości zwiedziło natomiast Łazienki Królewskie, a 13 tys. - Muzeum Wojska Polskiego.

- Kiedy Warszawa zaczynała Noc Muzeów 13 lat temu, w akcji brało udział tylko 11 placówek. W tym roku samych muzeów mamy ponad 50, a jeszcze wiele innych instytucji do nas dołączyło - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceprezydent Jarosław Jóźwiak. - W tym roku w akcji wezmą udział 252 placówki, w tym rekordowa liczba debiutantów - dodał.

Będą to m.in. Centrum Bezpieczeństwa m. st. Warszawy, Sinfonia Varsovia, Legia Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, Centrum Pieniądza NBP i Ośrodek Kultury Muzułmańskiej.

Huta ArcelorMittal umożliwi zwiedzającym zwiedzenie schronu przeciwatomowego, który powstał na przełomie lat 50. i 60. XX w. Przetrwał do dziś w stanie nienaruszonym, z pełnym wyposażeniem.

Plakat promujący Noc Muzeów 2016UM Warszawa

W siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia oprócz koncertów i czytań odbędą się pokazy fotografowania szlachetnego.

W Centrum Bezpieczeństwa będzie można zobaczyć m.in. Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Organizatorzy przewidują, że z racji na szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży miejsce to będzie cieszyło się wyjątkową popularnością.

Narodowy Instytut Audiowizualny proponuje za to noc z serialami: "nowymi, ambitnymi tytułami, realizowanymi przez takie stacje jak HBO, Canal+ i Netflix". Akcja odbędzie się, w zależności od pogody, w sali kinowej lub na dziedzińcu. Pokazom towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem krytyków filmowych.

Niespodzianka dla fanów motoryzacji

Przed Muzeum Czar PRL fani motoryzacji będą mogli podziwiać m.in. zabytkowe nysy 522, fiata 125p, fiata 126p, starą warszawę, wołgę i wartburga. W środku będą czekały na nich np. gabinet KC, typowe M1 z epoki i jedyny w Polsce saturator stacjonarny.

Jak w poprzednich latach, będzie można zwiedzić też Zespół Stacji Filtrów im. Lindleya. W tegorocznym programie zapewniono m.in. zwiedzanie wieży ciśnień i Muzeum Wodociągów i Kanalizacji oraz picie "kranówki" bezpośrednio po uzdatnieniu.

Teatry otwierają sceny

W akcji wezmą udział także stołeczne sceny. W Teatrze Powszechnym zostanie otwarty Ogród Powszechny. W Teatrze Capitol odbędzie się pokaz spektaklu "Następnego dnia rano", a w Klubie Komediowym odbędzie się maraton improwizacji teatralnych. Przez 12 godzin - począwszy od 21.00 - wystąpią wszystkie grupy grające w klubie.

Otwarte będą też takie teatry jak: Kamienica, Guliwer, Lalka, Polski, Warsawy i Studio.

14 maja swoje drzwi otworzy też Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, które oferuje możliwość zrobienia własnych wydruków z linorytu i składu czcionkowego. W ruch wprawiona zostanie również zabytkowa maszyna korektorska. Natomiast w Muzeum Kowalstwa każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił przy kowadle, wykuwając drobny element z rozgrzanego do czerwoności żelaza.

Do odwiedzenia swojej siedziby zaprasza też Biblioteka Publiczna przy Koszykowej. Zaplanowano tam szereg wydarzeń poświęconych postaci Stefana "Wiecha" Wiecheckiego. Odbędą się m.in. projekcje filmów i nagrań audio z fragmentami felietonów czytanych przez samego autora.

W Nocy Muzeów nie zabraknie też instytucji religijnych. Otwarta zostanie m.in. synagoga im. Nożyków, kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Trójcy, Cmentarz Żydowski i nowo otwarte muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Komunikacja pojedzie dłużej

Jak zawsze uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanych bezpłatnych linii. Będzie ich dziewięć: od A do M. Linią A będą jeździć ogórki.

Wydłużone zostaną godziny niektórych tramwajów i autobusów. Do godz. 2.00 w nocy będą kursowały linie: 2, 4, 9, 13, 33 oraz autobusowe linie 116 i 507.

CZYTAJ RELACJĘ Z UBIEGŁOROCZNEJ NOCY MUZEÓW:

Zwiedzający w Muzeum Wojska Polskiego
Zwiedzający w Muzeum Wojska PolskiegoTVN24

PAP/kw/r

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości