Legendarny zespół ze specjalnym koncertem w Warszawie

Warszawa

Jay Blakesberg / Muzeum Historii Żydów Polskich POLINKronos Quartet zagra specjalny koncert w Warszawie

Przez 40 lat współpracowali z najwybitniejszymi światowymi kompozytorami. Kronos Quartet zagra w środę specjalny koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, prezentując utwory twórców żydowskiego pochodzenia. W programie znalazły się kompozycje Steve'a Reicha, Michaela Gordona i Bryce'a Dessnera.

Światową sławę Kronos Quartet zdobył dzięki ścieżce dźwiękowej do filmu "Requiem dla snu".

W swojej twórczości kwartet wychodził poza kręgi muzyki akademickiej i tradycyjnej. Współpracował z legendami muzyki rozrywkowej: Davidem Bowiem, Paulem McCartneyem czy Bjoerk.

Reich, Dessner i inni

Program przygotowany na środowy koncert specjalny w Muzeum Polin składa się z utworów skomponowanych przez twórców pochodzenia żydowskiego.

– Usłyszymy muzykę głęboko zakorzenioną w żydowskiej tradycji, jak hymn "Sim Shalom" pochodzącego z Kielecczyzny kantora Altera Yechiel Karniola w aranżacji amerykańskiej kompozytorki Judith Berkson, a także utwór Steve’a Reicha "Different Trains" - powiedział Kajetan Prochyra, kurator sceny muzycznej Muzeum POLIN.

- Równie ekscytująca będzie prezentacja utworów mniej znanych twórców, takich jak izraelska kompozytorka Aviya Kopelman czy pochodzący z Azerbejdżanu Dmitrij Janow-Janowski. Fakt, że Kronos Quartet zamówił u nich utwory stanowi gwarancję najwyższego muzycznego i koncepcyjnego poziomu tych dzieł – dodał Prochyra.

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

tmw/kk