Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Łazienki, Zamek i pałac w Wilanowie. Królewskie rezydencje za darmo

Warszawa

ShutterstockZamek Królewski, Łazienki i Wilanów za darmo

Warsztaty, spacery i wystawy czekają na uczestników 7. edycji akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich", która trwać będzie do 30 listopada. Odwiedzić można między innymi Zamek Królewski oraz Łazienki Królewskie.

Na Zamku Królewskim odbywać się będą spotkania poświęcone odzyskanym dziełom z kolekcji zamkowej oraz historii powojennej odbudowy gmachu. Odwiedzić można również wystawę pod tytułem "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej", prezentującą dzieje zmagań o suwerenność kraju w latach 1914-89. Goście wezmą udział w lekcjach muzealnych, spacerach tematycznych, wykładach, oprowadzaniach kuratorskich oraz pokazach filmów.

Uczestnicy odwiedzić będą mogli między innymi Apartament Wielki i Królewski, Galerię Lanckorońskich, gdzie znajdują się obrazy Rembrandta: "Uczony przy pulpicie" i "Dziewczyna w ramie obrazu" oraz Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej. Zwiedzającym udostępnione zostaną także Arkady Kubickiego, a także wystawa multimedialna "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie".

Atrakcje w Łazienkach

Łazienki Królewskie natomiast przewidziały dla swoich gości spacery, warsztaty, wykłady i lekcje muzealne. Przygotowano także wystawę czasową "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości", poświęconą historii polskich orderów i odznaczeń, którą oglądać można w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim i Podchorążówce.

Bezpłatnie odwiedzić można Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów oraz Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby. Goście zwiedzą także Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, gdzie oprócz ekspozycji stałych zobaczą wystawę czasową "Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918-1945".

Uczestnicy akcji mogą wziąć udział w spacerze szlakiem powstania listopadowego i "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Przewidziano również cykl koncertów literacko-muzycznych z utworami Zbigniewa Herberta w Teatrze Królewskim.

Stulecie niepodległości

Akcja "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich" poświęcona jest 100-leciu niepodległości w kontekście utraconego i odzyskanego dziedzictwa kultury. Hasło przewodnie wydarzenia to "Odzyskane dziedzictwo na stulecie niepodległości".

W ramach tej edycji darmowo zwiedzać można również Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zamek Królewski na Wawelu. Przedsięwzięcie zainicjowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz nasze materiały z warszawskich rezydencji królewskich:

Popiersie Diany wróciło do Łazienek KrólewskichMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

PAP/kw