Łazienki Królewskie połączą się z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Warszawa

v5groupMuzeum Łazienki Królewskie (zdj.archiwalne)

Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie od 1 stycznia 2018 roku zostaną połączone w jedną instytucję - ogłosiło w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obie jednostki będą działać od stycznia pod nazwą Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. W nowo powstałej placówce mieścić się będzie Oddział Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Do tej pory znajdujące się na terenie Łazienek Królewskich Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa było osobną jednostką muzealną.

Nowy-stary dyrektor

W piątek minister kultury Piotr Gliński mianował na dyrektora placówki profesora Zbigniewa Wawra, od 1 marca 2017 roku pełniącego obecnie obowiązki dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Wawer sprawował wcześniej funkcję pełnomocnika ministerstwa kultury w procesie łączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W latach 2012-16 był dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Jak podkreśliło w komunikacie ministerstwo, Wawer jest znawcą „umundurowania i znaków polskich jednostek z okresu II wojny światowej". Jest także autorem monografii "Monte Cassino" oraz współautorem książki "Wojsko polskie w II wojnie światowej". Od początku lat 80. prowadził badania naukowe w Archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. generała Sikorskiego oraz Studium Polski Podziemnej w Londynie i w Instytucie Marszałka Piłsudskiego.

W październiku 2011 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej.

Czytaj także o planach powołania Muzeum Getta Warszawskiego:

Tu powstanie muzeum
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

PAP/kw/pm