Łazienki do remontu za 34 miliony

Warszawa

Poprawią sypiącą się elewację Pałacu na Wyspie, naprawią dach, widownię amfiteatru, zaś asfaltowe alejki zastąpią żwirowymi - Łazienki Królewskie szykują się do trzyletnego remontu. Pierwszy raz mają wykorzystać pieniądze z Unii.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski i dyrektor Łazienek Królewskich Tadeusz Zielniewicz podpsali w czwartek o list intencyjny dotyczący remontu Pałacu na Wodzie razem z otoczeniem. Jest to przyrzeczenie, że program rewitalizacji zabytkowego kompleksu dojdzie do skutku. Pierwsze prace mają zacząć się na wiosnę.

Ten pierwszy raz

Koszt inwestycji ma wynieść 34 mln zł. Będzie ona dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Unia dołoży 24 mln zł. Do tej pory Łazienki nie korzystały jeszcze ze wsparcia UE.

Plan na lata

Wczesną wiosną zostaną posadzone nowe drzewa i kwiaty. Z ogrodu mają zniknąć ścieżki asfaltowe, ich miejsce zajmie żwirowana nawierzchnia.

Related content

W ramach rewitalizacji zaplanowano wzmocnienie konstrukcji tarasów Pałacu na Wodzie, które wymagają szybkiego remontu. Konserwacja dotyczyć będzie również elewacji budynku, jego wnętrz oraz rzeźb stojących wokół pałacu. Wyremontowana ma być widownia amfiteatru.

Ale liczy się nie tylko to, co na zewnątrz. Zaplanowana została wymiana instalacji elektrycznej, montaż żyrandoli i oświetlenia ledowego we wnętrzach pałacu czy modernizacja sieci ciepłowniczej i systemu grzewczego.

Modernizacja lubianego przez warszawiaków parku ma się zakończyć 2015 roku.

band/roody/mz