Lato w Mieście tylko dla niektórych sześciolatków

Warszawa

| Fakty po południufot

Lato w Mieście dzieli dzieci. - Podczas gdy część 6-latków będzie chodzić na basen, do kina czy teatru, pozostałe zostaną na 8 godzin zamknięte w przedszkolnych salach – alarmują rodzice.

- Okazało się, że nasze dzieci mimo tego, że uczęszczają do zerówki w szkole, nie są traktowane na równi ze swoimi rówieśnikami, które poszły do klasy I – pisze na warszawa@tvn.pl rozżalona Magdalena, matka 6-latka.

Basen, kino - albo puste ściany

Chodzi o dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, które nie wezmą udziału w akcji Lato w Mieście.

- Łaskawie mogą pozostawać przez 8 godzin w budynku szkolnym i na boisku przy szkole. Dodatkowo nie zapewnia się dzieciom żadnych atrakcji typu kredki, bloki rysunkowe czy sprzęt rekreacyjny. Chyba że, rodzice sami sobie cos takiego zorganizują – dodaje Magdalena.

- Jak wytłumaczyć 6-latkowi, że jego starsze rodzeństwo pójdzie do kina i na basen, a ono będzie siedziało w ławce i patrzyło na puste ściany, czy biegało po brudnym i zakurzonym boisku? - pyta nasza czytelniczka.

"Takie jest prawo"

W urzędzie dzielnicy Praga Północ usłyszeliśmy, że zgodnie z wytycznymi ratusza, tylko dzieci z legitymacją szkolną mogą uczestniczyć w akcji Lato w Mieście.

- Zgodnie z obowiązującymi zasadami Lato w Mieście obejmuje jedynie dzieci uczące się w szkołach od klasy pierwszej wzwyż – dodaje Katarzyna Pieńkowska z biura prasowego urzędu miasta. Zapewnia jednocześnie, że 6-latki, które nie chodzą do szkoły będą mogły skorzystać z części atrakcji. – Dyrektor danej placówki musi tylko skontaktować się z koordynatorem akcji w danej dzielnicy i z nim ustalić szczegóły – wyjaśnia.

Pieńkowska apeluje także do dyrekcji dyżurujących w czasie wakacji przedszkoli i placówek przedszkolnych aby "starali się uatrakcyjnić pobyt dzieci".

- Jestem w tej komfortowej sytuacji, że nasza szkoła posiada fantastyczną bazę sportową. Do tego mamy ogrodzony teren zielony, gdzie dzieci będą mogły spędzać czas, pod warunkiem oczywiście, że dopisze pogoda – zapewnia Anna Martin, dyrektor szkoły podstawowej nr 127 na Pradze Północ.

Pytanie tylko, czy wszystkie szkoły i przedszkola w Warszawie mają równie dobre warunki.

Jeśli chcesz nas zainteresować jakimś tematem pisz na warszawa@tvn.pl. Możesz też opublikować swoją informację bezpośrednio w portalach tvnwarszawa.pl lub Kontakt24.

par/roody