Latarnie typu MDM powrócą. Odtworzyli projekt z lat 50.

Najnowsze


Od lat 50. oświetlały okolice placu Konstytucji i inne socrealistyczne osiedla. Z czasem zniknęły, ale ich historia się nie kończy. Latarnie typu MDM wrócą na warszawskie ulice.

O ich powrót zabiegał stołeczny konserwator zabytków i urzędnicy z Biura Architektury, a planowane przez Zarząd Dróg Miejskich remonty stały się okazją do wcielenia pomysłu w życie.

"Na podstawie zachowanych jeszcze oryginalnych egzemplarzy latarni opracowana została dokumentacja 3D. Posłuży ona do wykonania modeli wiernie odzwierciedlających kształt warszawskich MDM-ów" - informuje ratusz. Urząd miasta na razie nie zdradza, w jakich lokalizacjach staną w pierwszej kolejności.

Oświetlały socreal

Latarnie zostały zaprojektowane w 1952 r. Składają się z betonowego, zbrojonego słupa z oprawami montowanymi na dwu- i czteroramiennych wysięgnikach. Oświetlały powojenną, socrealistyczną architekturę osiedli MDM i Muranowa oraz ulice: Marszałkowską, Świętokrzyską, Emilii Plater, Stawki, Andersa.

Na gruzach kamienic

Podczas II wojny światowej Warszawa straciła ponad 70 procent zabudowy mieszkaniowej. Odbudowę miało przeprowadzić Biuro Odbudowy Stolicy. Jedną z kluczowych realizacji była Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa ze zlokalizowanym centralnie placem Konstytucji.

Kompleks z mieszkaniami dla 45 tys. osób powstał na ruinach mieszczańskiej zabudowy z XIX wieku. Budowano go w latach 1950-57. Nowe miejsce musiało być zrealizowane zgodnie z estetyką narzuconą przez Stalina, czyli socrealizmem.

Jak się mieszkało na osiedlu MDM? Mieszkańcy opowiadają o swoim dzieciństwie w głębokim PRL-u:

" To coś w rodzaju nostalgicznej podróży" - mówi Jan Wiśniewski Narodowe Archiwum Cyfrowe i Dawid Krysztofiński /Tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kz/b

Źródło zdjęcia głównego: UM