Latarniami w Wesołej sterować będą z Chmielnej

Warszawa

| Polska Agencja Prasowafot. ZDM

Panują tam egipskie ciemności, ale już niedługo to się skończy. Zarząd Dróg Miejskich ustawił przy ulicy Piłsudskiego w Wesołej nowoczesne latarnie reagujące na natężenie światła, którymi zdalnie sterować będzie z ulicy Chmielnej.

Ulica Piłsudskiego w Wesołej prowadzi przez las i łączy Trakt Brzeski z Sulejówkiem. Jest tam bardzo ciemno, jezdnia osłonięta jest wysokimi drzewami.

Zdalnie sterowane lampy

Jeszcze przed Wielkanocą ZDM ustawił 28 nowych, lekkich masztów latarni wraz z oprawami. Ale to tylko z pozoru zwykłe latarnie. Sterować nimi będzie można zdalnie z siedziby ZDM przy ulicy Chmielnej.

Zdalnie będzie można dobierać natężenie światła sztucznego w odniesieniu do naturalnego – każda pojedyncza lampa może działać według odrębnego programu.

Obniżą koszty obsługi

Dzięki nowoczesnemu systemowi ZDM sprawdzi, która latarnia przestała świecić, o której godzinie latarnie zostały zapalone i o której zgasły. Będzie znana dokładna godzina przeglądu przez serwisantów, a także czas ich reakcji na awarię. System da znać o uszkodzeniach mechanicznych. Możliwe będzie korygowanie czasu zapalania i wygaszania oświetlenia.

Obecnie ZDM wdraża oprogramowanie sterownika lamp i przygotowuje stanowisko przy Chmielnej. Zdalny monitoring ma obniżyć koszty ich obsługi oraz poboru energii. Koszt montażu 28 latarni wraz z wdrożeniem systemu to 336 tysięcy zł.

myk/ec