Las - pierwsza część ekspozycji "Muzeum Polin"

Warszawa

Galeria przedstawiająca legendę o przybyciu Żydów na ziemie polskie w średniowieczu to jedna z atrakcji Dnia Polin, na który 6 września zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Uroczyste otwarcie wszystkich galerii - 28 października.

Dzień Polin, który muzealnicy przygotowali na 6 września, nawiązuje do historii o tej samej nazwie.

Podania głoszą, że przybywający na ziemie polskie Żydzi usłyszeli ptaki, które świergotały: "Po-lin! Po-lin!". Po hebrajsku i w języku jidysz oznacza ono "Polska", ale również "tutaj odpoczniesz". Żydzi uznali to za znak od Boga, że odkryli dla siebie miejsce, gdzie można osiedlić się i rozwijać żydowską duchowość, kulturę i naukę.Dyrektor, który przedstawił zmodyfikowane logo muzeum (to znak z połączonych liter "p" - jednej z alfabetu łacińskiego i jednej z alfabetu hebrajskiego) wyraził także nadzieję, że słowo to będzie na stałe kojarzone z muzeum, a także zastępujące jego nazwę.

Legendy o osiedleniu

Główną atrakcją tego dnia będzie możliwość obejrzenia galerii "Las", która ma być zaproszeniem do muzealnej wędrówki po 1000-letnich dziejach polskich Żydów. To jedyna galeria, która nie jest twardo osadzona w faktach historycznych. W "Lesie" widzowie poznają legendy o przybyciu i osiedleniu się Żydów w "kraju Mieszka".

- To przedsmak tego, co widzowie będą mogli oglądać od 28 października. Świetnie pokazuje rolę multimediów w naszym muzeum, które ma ich chyba najwięcej w całej Europie, a na pewno w Europie Środkowo-Wschodniej" - powiedział Stola.Inne atrakcje to "Żydowskie opowieści początków", czyli warsztaty ze sztuki opowiadania. "Naucz się opowiadać historie, by zapierało dech słuchaczom!" - zachęca muzeum.

Kilkudniowy program

Goście muzeum będą mogli wziąć udział w warsztacie projektowania typograficznego i kaligrafii, m.in. dotyczącym słowa Polin. Będzie można też wysłuchać wykładu prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett, która przedstawi różne wersje legendy, obecne także w kulturze żydowskiej w innych krajach. Ponadto muzeum zaprasza na rodzinne warsztaty teatralne i ilustratorskie oraz na wspólne tworzenie przymuzealnej rabaty.Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami muzeum przedstawiło również swoje najnowsze przedsięwzięcie - platformę internetową "Historie Polin / Stories of Polin", na której będą zbierane relacje ludzi z całego świata o ich związkach i spotkaniach z kulturą żydowską. Platforma działa na stronie www.storiesofpolin.com.

Otwarcie w październiku

Uroczyste otwarcie wystawy głównej, które będzie także oficjalnym zainaugurowaniem działalności Muzeum Historii Żydów Polskich jako całości, zaplanowano na 28 października.Inauguracji - jak już wcześniej informowała PAP - towarzyszyć będzie kilkudniowy program, zaplanowano m.in. przedpremierowe zwiedzanie wystawy dla gości z zagranicy, w tym środowisk żydowskich, uroczysty koncert w Teatrze Wielkim, a także koncert dla mieszkańców Warszawy przy budynku muzeum. Z utworem skomponowanym na tę okazję wystąpi Tomasz Stańko. Po tym koncercie wystawa główna będzie otwarta dla wszystkich gości, również - jak zapowiadają muzealnicy - w nocy. Obowiązywać będzie rezerwację online, którą muzeum uruchomi kilka tygodni przed 28 października.Wśród gości inauguracji będą prezydent Bronisław Komorowski, minister kultury Małgorzata Omilanowska i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W uroczystym otwarciu wezmą udział także przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce, m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, a także darczyńcy i fundatorzy muzeum.O uroczystej inauguracji Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie dowiedzą się także mieszkańcy Izraela. Na jednej z głównych alej stolicy tego kraju - Tel Awiwu będzie można obejrzeć wystawę plenerową przedstawiającą muzeum. Planowany jest także uroczysty koncert, na którym Izraelczycy wysłuchają powstającego z tej okazji utworu wybitnej izraelskiej kompozytorki Elli Milch-Sheriff, córki polskiego Żyda, autora poruszającego "Testamentu" Barucha Milcha.

TO BĘDZIE JEDNO Z NAJNOWOCZEŚNIEJSZYCH POLSKICH MUZEÓW:

To będzie jedno z najnowocześniejszych polskich muzeów
TVN24

PAP/ran/r