Łańcuch światła przed Sądem Najwyższym

Warszawa

tvnŁańcuch światła przed Sądem Najwyższym

Kolejny łańcuch światła przed Sądem Najwyższym. Manifestacja w obronie niezależności sądownictwa rozpoczęła się o godzinie 18 i trwała około półtorej godziny.

Manifestujący - tradycyjnie już - mieli ze sobą świece. Trzymali wspólnie dużą flagę Polski.

- Protestuje przeciwko przywłaszczaniu i łamaniu konstytucji. Niszczeniu polskiego państwa prawa i jego konstytucji. Jestem tutaj dla moich dzieci, i dla moich wnuków - mówiła jedna z uczestniczek. - Jesteśmy zatroskani tym, jak będzie wyglądać Polska, jak będzie wyglądać sytuacja w naszym kraju w najbliższych dniach, miesiącach, latach - dodawał inny.

Ustawa o Sądzie Najwyższym

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS. W najbliższą środę w Sejmie odbędzie się II czytanie tego projektu oraz projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa, którym komisja zajmowała się we wtorek.

74-stronicowy projekt o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie w SN dwóch nowych izb, w tym Izby Dyscyplinarnej, z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

PAP/kz/r