Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Lada dzień zakwitnie barszcz Sosnowskiego

Warszawa

Popadius, domena publiczna WikipediaBarsz Sosnowskiego znów zakwitnie

Niebawem zakwitnie barszcz Sosnowskiego. Zespół ekspertów przygotował mapę, która ma ostrzegać mieszkańców Mazowsza przed miejscami, gdzie rośnie ta niebezpieczna roślina.

Barszcz Sosnowskiego może pojawić się niemal wszędzie. Wydzielane przez nią olejki eteryczne, w kontakcie ze skórą powodują bolesne oparzenia.

Barszcz na Mazowszu

Mapkę przygotował zespół ekspertów, którzy od 2001 r. prowadzą badania dotyczące oceny skali inwazji barszczu Sosnowskiego na terenie Polski.

Barszcz na Mazowszu
barszcz.edu.pl

- Najczęściej kwitnie na Ursynowie, Ochocie i w okolicach Okęcia - mówi Izabela Sachajdakiewicz, prowadząca stronę barszcz.edu.pl. - W województwie mazowieckim zaznaczyliśmy aż 185 miejsc, gdzie może się pojawić ta niebezpieczna roślina - dodaje.

Zakwitnie za kilka tygodni

Czy nie jest za wcześnie, by alarmować warszawiaków?

- Zgłoszenia dostajemy przez cały rok, dlatego mapę aktualizujemy na bieżąco - mówi Sachajdakiewicz. - Nawet dziś dostaliśmy informację, że barszcz rośnie na warszawskim Ursynowie. Pojechaliśmy na miejsce, okazało się, że mieszkańcy mieli rację.

Jak dodaje, eksperci nawiązali współpracę z Łazienkami Królewskimi. Mają pomóc w usunięciu barszczu z parku.

W ubiegłym roku toksyczna roślina zakwitła między innymi w: Al. Krakowskiej, ul. Karczunkowskiej, Łazienkach Królewskich, ul. Arbuzowej, ul. Sokolej, ul. Szybkiej czy ul. Żołnierskiej. O barszczu Sosnowskiego naukowców informowali również mieszkańcy podwarszawskich miejscowości.

Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej potwierdza, że w 2015 roku w sprawie toksycznej rośliny funkcjonariusze interweniowali bardzo często. - Otrzymaliśmy lawinę zgłoszeń, ale w większości przypadków mieliśmy do czynienia z inną rośliną - zastrzega i dodaje: - Jeśli to był barszcz, strażnicy przeprowadzali wstępne oględziny, zabezpieczali teren taśmą i wzywali właściciela, który był zobowiązany do usunięcia rośliny - tłumaczy.

Jak dodaje w tym roku funkcjonariusze apelują o rozwagę przy zgłoszeniach.

Objawy po godzinie

Pierwsze objawy poparzenia barszczem pojawiają się dopiero po upływie kilku godzin. W przypadku, kiedy doszło do kontaktu z rośliną należy jak najszybciej udać się do lekarza. Najlepiej przemyć skórę wodą z mydłem i unikać słońca przez co najmniej 48 godzin.

Groźny jest przede wszystkim sok rośliny i wydzielina włosków jakimi jest pokryta.

Kwiaty barszczu Sosnowskiego przypominają wyglądem kwitnący koper. Pędy mogą mieć do czterech metrów wysokości.

Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski jako dar naukowców z ZSRR, gdzie był stosowany jako pasza dla zwierząt. Obecnie jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży decyzją ministra środowiska.

Uwaga na barszcz Sosnowskiego
TVN Meteo Active

kz/r