Łącznik stacji CNK wydrążony. "Wysoka woda nie zagraża pracom"

Budowa stacji CNK
Budowa stacji CNK
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plBudowa stacji CNK

Pod tunelem Wisłostrady zakończyło się drążenie łącznika dwóch części stacji Centrum Nauki Kopernik. Rzecznik prasowy wykonawcy II linii metra zapewnia, że wysoki stan wody nie zagraża budowie.

Łącznik o długości prawie 40-metrów zlokalizowany jest pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią stacji Centrum Nauki Kopernik. Przebiega tuż pod tunelem Wisłostrady i to właśnie na tym odcinku budowniczowie musieli przebić trzy tunele - dwa, w których znajdą się tory podziemnej kolejki i trzeci, w którym będzie peron dla pasażerów.

- Zakończyły się prace w hali peronowej. Tym samym udało się zakończyć drążenie łącznika. Zostały jeszcze prace konstrukcyjne - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy budowy II linii.

Zgodnie z harmonogramem prace konstrukcyjne potrwają do końca czerwca. Na sam koniec na stacji powstanie peron i tzw. podtorze.

"Wisła nie zagraża budowie"

Przy okazji rozmowy o łączniku Witczyński odniósł się również do sprawy podwyższonego poziomu Wisły. We wtorek po południu rzeka przekroczyła stan alarmowy w Warszawie (650 cm). - Musieliśmy przenieść się z zaplecza na wysokości bulwarów, bo to teren zalewowy, ale nie ma to wpływu na prace – mówi rzecznik.

II linia opóźniona

Druga linia metra początkowo gotowa miała być w październiku 2013 r. Obecny termin jej zakończenia to 30 września 2014 r.

Na opóźnienia wpłynęły między innymi początkowe kłopoty z uzyskaniem wszystkich pozwoleń na budowę stacji i tuneli. Budowniczowie zmierzyć musieli się również zalaniem stacji na Powiślu, jak również osuwiskiem na ul. Świętokrzyskiej. Ponadto prace utrudniało znajdowanie niewybuchów z II wojny światowej.

Tak wyglądały prace na stacji CNK:

Trwa budowa stacji Centrum Nauki Kopernik
Trwa budowa stacji Centrum Nauki KopernikArtur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl

bf/kś/ran

Pozostałe wiadomości