Przygotuj się na:

ZAMYKAJĄ ZAWROTKĘ NA POW

Znika tymczasowa zawrotka w miejscu, gdzie Południowa Obwodnica Warszawy łączy się z Puławską. Zmiany w organizacji ruchu czekają kierowców od poniedziałkowego wieczoru. Drogowcy wyjaśniają, że powodem ich wprowadzenia są prace zmierzające do połączenia funkcjonującej już trasy S2 z ursynowskim odcinkiem.

Łącznik metra z dworcem Śródmieście "nie wcześniej niż w 2022 roku"

Najnowsze

archiwum TVNWarszawa Śródmieście

Stołeczny ratusz jest "zainteresowany" połączeniem dworca Warszawa Śródmieście i stacji metra Centrum. Ale to może nastąpić dopiero przy generalnej przebudowie linii średnicowej, a więc nie wcześniej niż w 2022 roku.

Interpelację w tej sprawie wystosowała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta. "Na tym niespełna dwustumetrowym odcinku osoby z bagażami, w tym seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami czy rodzice z wózkami muszą kilkakrotnie pokonywać schody, żeby przemieścić się między wspomnianymi stacjami i kontynuować podróż" – argumentowała.

"Od początku zainteresowana"

W odpowiedzi przedstawiciele ratusza przyznali, że miasto od samego początku zainteresowane było utworzeniem takiego połączenia. "W roku 2016 na etapie rozmów z PKP PLK S.A. […] dokonano uzgodnienia, iż projekt modernizacji linii średnicowej będzie uwzględniał koncepcję takiego połączenia" – czytamy w komunikacie.

Jak podaje urząd miasta, takie rozwiązania wymagają przebudowania stacji metra Centrum i utworzenia dodatkowych zejść na perony. Polskie Koleje Państwowe uprzednio przygotowały projekt połączenia dworca Warszawa Centralna z Warszawą Śródmieście i metrem Centrum, jednak nie uwzględniono w nim przebudowy stacji metra.

Nie wcześniej niż w 2022

Jak dodaje wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński, budowa łącznika pomiędzy dworcem a stacją metra może być możliwa "wyłącznie w czasie przebudowy stacji Warszawa Śródmieście i podmiejskiej części linii średnicowej", co ma się rozpocząć nie wcześniej niż w 2022 roku. Taka inwestycja wiązać ma się z wysokim stopniem skomplikowania inżynieryjnego – obiekt ma zostać kompletnie przebudowany.

Obecnie ratusz nie jest w stanie określić stopnia zaangażowania w sprawę, zarówno od strony finansowej, jak i uczestnictwa innego typu.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o problemach z łącznikiem II linii metra:

Naprawa ruchomych schodówMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

ab/r

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN