Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Labirynt na placu Piłsudskiego. Wyjdziesz dzięki słowom papieża

Najnowsze


600 metrów kwadratowych powierzchni, 400 paczek styropianu - w związku z obchodami 7. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II na placu Piłsudskiego stanie biała konstrukcja. Labirynt zachęci nie tylko do wspólnej zabawy, lecz także do refleksji. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów są bowiem życiowe wybory, które prowadzą nas czasem krętą drogą.

Chociaż kulminacja obchodów jest planowana na 2 kwietnia, to labirynt stanie już w niedzielę- 1 . Do wyjścia poprowadzą myśli Jana Pawła II, umieszczone we wnętrzu konstrukcji. Spróbować może każdy.

- Zachęcamy warszawiaków, aby w poniedziałek, w drodze do pracy, przeszli przez plac Piłsudskiego - mówi Norbert Szczepański, szef Centrum Myśli Jana Pawła II.

Od godziny 9.00 do 16.00, 2 kwietnia, do labiryntu będą mogli wejść uczestnicy gry miejskiej, którzy wcześniej zarejestrowali się na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II. Dostaną do dyspozycji specjalną aplikację na telefon komórkowy, która ułatwi im ukończenie zabawy.

Światło, dźwięk, słowa papieża

Z kolei wieczorem tradycyjnie będzie czuwanie. Rozpocznie się o 21.00 spektaklem, który połączy taniec, muzykę i światło. Wystąpią tancerze szkoły baletowej i Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Słowa Jana Pawła II, utrwalone na nagraniach, popłyną z telebimów. Fragmenty papieskich dokumentów odczyta aktor Dariusz Kowalski, znany z serialu "Plebania" (odtwórca roli Janusza Tracza).

- Zeszłoroczna beatyfikacja Jana Pawła II wymusza inny charakter czuwania. Prosimy o przyniesienie tulipanów zamiast zniczy - podkreśla Szczepański. Białe i żółte kwiaty mają symbolizować radość z wyniesienia na ołtarze papieża Polaka.

O 21.37, w godzinie śmierci papieża, wojskowa orkiestra wykona utwór "Cisza".

Na koniec czuwania kardynał Kazimierz Nycz pobłogosławi zebranych.

Zwyczajowo na placu odbędzie się zbiórka pieniędzy. Wesprą Fundację "Żyć z Chorobą Parkinsona".

"Jan Paweł II uczy, jak wybierać"

Tegoroczne obchody są podporządkowane hasłu: "Twoje życie. Wybieraj dobrze".

- Potrzebujemy autorytetu. Jest nim Karol Wojtyła, który też stawał przed wyborami i pokazał, jak dobrze wybierać - mówi Norbert Szczepański.

Życiowe wybory dotyczą także młodych. Dlatego, jeszcze przed oficjalnymi obchodami, do 180 warszawskich szkół trafił konspekt lekcji, przygotowany przez współpracującą z Centrum pedagog Małgorzatę Łuczak. Zachęca nauczycieli do przeprowadzenia lekcji na temat nauczania Jana Pawła II, życiowych wyborów i ich konsekwencji. Zajęcia miałby formę interaktywnych gier.

Projekt "Labirynt" oraz czuwanie także nawiążą do tej tematyki.

- Skupimy się na wolności, która stale wymaga od nas podejmowania wyborów, choćby takich, czy przyjdziemy na plac Piłsudskiego, czy nie - rozwija Zofia Borkowska, dyrygent Chóru Centrum Myśli JP II.

Centrum przygotowało kilka spotów, które przybliżają tematykę 7. obchodów:

Spot z Antkiem Smykiewiczemmateriały prasowe Centrum Myśli Jana Pawła II
Ta dziewczyna dokonała trudnego wyborumateriały prasowe Centrum Myśli Jana Pawła II

Więcej nagrań można zobaczyć na Facebooku projektu "Labirynt".

Tak było w 2011 roku:

mz//ec

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe Centrum Myśli Jana Pawła II