"Kwiz nie najłatwiejszy okazać się może". Trwają zapisy na dyktando

Warszawa

Urząd Miasta Stołecznego WarszawyDyktando Warszawskie 2019

Fani ortografii po raz trzeci mogą zmierzyć się z Dyktandem Warszawskim. Konkurs odbędzie się 12 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zapisy trwają do 28 kwietnia.

W trzeciej edycji autorzy dyktanda, profesorowie Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski, przygotowali tematy związane ze stolicą oraz 15. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dwa lata temu tekst dotyczył wyprawy nad Zalew Zegrzyński, a w roku ubiegłym nawiązano do rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości.

Zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji udział w dyktandzie wzięło kilkaset osób. Laureat z 2018 napisał swoją pracę bezbłędnie.

Warunki udziału

W Dyktandzie uczestniczyć mogą osoby, które najpóźniej w dniu konkursu ukończą 16 rok życia, a poza tym mieszkająw granicach administracyjnych Warszawy lub są studentami uczelni warszawskich. Nie mogą w nim wziąć udziału "absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata, a także pracownicy naukowo-dydaktyczni, dydaktyczni oraz naukowi z tego zakresu, pracownicy Biura Edukacji oraz biura Urzędu m.st. Warszawy zajmującego się bezpośrednio organizacją edycji Dyktanda 2019 oraz laureaci pierwszego miejsca poprzednich edycji Dyktanda".

Po pierwszej edycji informowaliśmy o kontrowersjach związanych z konkursem i treścią samego regulaminu. Laureatem został wtedy bowiem Mistrz Ortografii Polskiej 2016 i współautor Wielkiego Słownika Ortograficznego.

Urząd miasta twierdził, że regulamin nie został złamany, jako że zwycięzca Michał Gniazdowski nie był pracownikiem naukowym. Przyznano jednak, że treść przepisów musi ulec zmianie. - Zasady muszą być bardzo skrupulatnie napisane – mówiła Magdalena Łań z biura prasowego ratusza.

Na uczestników czekają nagrody

Zwycięzca trzeciej edycji Dyktanda Warszawskiego otrzyma tytuł Warszawskiego Mistrza Ortografii Polskiej i 5 tysięcy złotych, druga najlepsza osoba – tytuł Warszawskiego Wicemistrza Ortografii Polskiej oraz 3 tysiące złotych, a trzecia – tytuł Drugiego Warszawskiego Wicemistrza Ortografii Polskiej i 2 tysiące złotych.

Wydarzenie objęła patronatem honorowym Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. W Jury zasiądą profesorowie Bralczyk i Markowski oraz profesor Katarzyna Kłosińska - przewodnicząca Rady Języka Polskiego.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o pierwszej edycji Dyktanda Warszawskiego:

Pierwsze Dyktando Warszawskie
TVN24

ab/r