Kwiaty, leżaki, biblioteka za 900 tys. zł. Zamiast parkingu na placu Bankowym

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plPlac Bankowy zamknięty dla samochodów, otwarty dla ludzi

Drzewa, kwiaty, mobilna biblioteka, tężnie i kawiarnia. W piątek startuje strefa relaksu na placu Bankowym, jej urządzenie kosztowało 900 tysięcy złotych.

Na czas wakacji parking między pomnikiem Słowackiego, a ulicą Elektoralną zamieni się w zielony zakątek. Przebieg prac na placu obserwował w czwartek nasz reporter, Mateusz Szmelter.

- Asfaltowa, samochodowa pustynia została przemieniona w przemiłą, zieloną oazę w samym sercu miasta. Prace są na końcowym etapie, stoją już drewniane konstrukcje na ławki i stoliki. Jest też bardzo dużo zieleni - relacjonował.

Aranżacja za 900 tysięcy

W przestrzeni placu stanie tężnia, która przyniesie ulgę w gorące dni. Zostaną też zainstalowane dwie altany i staną parasole. Pojawi się też 40 ławek.

"Będzie można po nich chodzić, skakać przez nie jak przez przeszkody czy ćwiczyć zmysł równowagi. W pobliżu ławek znajdą się stanowiska do gry przestrzennej dla osób w każdym wieku. W konstrukcję siedzisk zostanie też wpleciona zieleń, która spoi wszystkie instalacje przestrzenne z drewna" - zachwala w komunikacie stołeczny ratusz.

Przy pomniku Juliusza Słowackiego stanie mobilna biblioteka z 200 książkami, obok staną siedziska, na których każdy będzie mógł odpocząć i poczytać.

Ratusz planuje też spotkania z autorami książek w tym miejscu.

Jak informuje ratusz, koszt całego przedsięwzięcia wyniósł około 900 tysięcy złotych. - Jednak 70 procent tej kwoty przeznaczyliśmy na przedmioty, które pozostaną w majątku miasta - tłumaczy Michał Olszewski wiceprezydent stolicy i precyzuje, że zieleń czy meble, które pojawiły się na placu Bankowym trafią później w inne miejsce.

Kawiarnia, recyklomaty

Pojawią się też instalacje promujące recykling. Po wrzuceniu do recyklomatu pustych butelek lub puszek mieszkańcy za pomocą specjalnej aplikacji otrzymają punkty, które będą mogli wymienić na zniżki do kina, teatru lub kawę.

Zebrane szkło, plastik i aluminium trafią do powtórnego wykorzystania.

"Wprowadzimy również tymczasową ofertę gastronomiczną. W Bankowy Cafe - kawiarni realizowanej we współpracy z Targiem Śniadaniowym, na odwiedzających czekają przekąski i napoje. Kawiarnia będzie serwowała bezpłatnie warszawską kranówkę" - podaje ratusz.

Do dyspozycji mieszkańców będzie również 70 kawiarnianych stolików i 140 krzeseł. Natomiast w weekendy stanie beczkowóz zachęcający do picia kranówki.

- Architektura placu Bankowego jest piękna i ważna dla tożsamości miasta. Dziś z powodu przesiadkowych funkcji placu i dominacji komunikacji, jego przestrzeń i zabudowa pozostaje prawie niezauważona. Projekt, który realizujemy w tym wyjątkowym miejscu podkreśli jego potencjał, czemu posłużą także wystawa plenerowa między innymi o historii placu i spacery architektoniczne – mówi o projekcie Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego stołecznego ratusza.

Strefa startuje w piątek, koncert otwarcia o godz. 20, natomiast pierwsze animacje i warsztaty w sobotę od godziny 10.30.

mp,em/ec