Kwiaty i piosenki w rocznicę rzezi Woli

Warszawa

Mieszkańcy Woli prowadzeni ulicą Wolską. Zdjęcie z pierwszych dni sierpnia 1944 roku / fot. Deutsches Bundesarchiv

Pierwsze dni Powstania Warszawskiego przyniosły jeden z najczarniejszych jego epizodów. Między 5 a 7 sierpnia Niemcy wymordowali około 50 tysięcy mieszkańców Woli. W piątek dzielnica będzie obchodzić rocznicę tych dramatycznych wydarzeń.

- Miasto zrównać z ziemia, a mieszkańców zgładzić - 3 sierpnia do oddziałów stacjonujących w Warszawie dociera jednoznaczny rozkaz Hitlera. Realizacja tego polecenia zaczęła się w sobotę, 5 sierpnia, a zlecono m.in. ją złożonym z kryminalistów oddziałom dowodzonym przez Oskara Dirlewangera. By dotrzeć od zachodu z odsieczą do niemieckich oddziałów walczących w Śródmieściu, musieli przedostać się przez Wolę.

Niemieckie oddziały zajmowały dom po domu. Mieszkańców spędzano na place i podwórka, i rozstrzeliwano z broni maszynowej. Do pełnych ludzi piwnic wrzucano granaty.

Dopiero po południu, do Warszawy dotarł gen. Erich von dem Bach-Zalewski, który zakazał mordowania kobiet i dzieci. Cywilów nakazał kierować do obozu przejściowego w Pruszkowie, który utworzono następnego dnia.

Dopiero 12 sierpnia von dem Bach zakazał mordowania cywilów. Według szacunków historyków w tym czasie zamordowano od 40 do 60 tysięcy ludzi.

W piątek mieszkańcy Woli oddadzą im hołd. Uroczystości będą trwały przez cały dzień, m.in. przy dawnym pałacu Michla, przy Wolskiej 40, przy miejscu pamięci batalionu "Zośka" przy ul. Anielewicza 34 , przy płycie harcerek Szarych Szeregów przy Karolkowej 53 oraz na skwerze pamięci u zbiegu ulicy Leszno i al. Solidarności. Wszędzie tam wystawione będą warty honorowe, a poza złożeniem wieńców odbędą się koncerty powstańczych piosenek.

KALENDARIUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

roody