Kupujemy wielką płytę

Warszawa

fot. TVN 24

Stare bloki z wielkiej płyty cieszą się w Warszawie dużym powodzeniem. W 2011 roku sprzedaż i kupno mieszkań w takich właśnie budynkach stanowiły 51 proc. wszystkich transakcji na rynku wtórnym – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ich główne atuty to cena i infrastruktura - wylicza gazeta.

Mieszkania w blokach pamiętających PRL, znajdujących się w atrakcyjnych, dobrze skomunikowanych lokalizacjach Mokotowa, Ursynowa czy Woli, można kupić już od 6,5-7,5 tys. złotych za metr.

Ale im dalej od centrum, tym taniej. Na Tarchominie i Targówku można znaleźć mieszkanie kosztujące nawet 5 tys. za metr kwadratowy. W ramach programu "Rodzina na swoim" część odsetek za taki lokal spłaci państwo – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Kąsek dla młodych z dziećmi

Oferty mieszkań w budynkach z wielkiej płyty najczęściej wybierają młodzi ludzie z małymi dziećmi. Nie mają oni zdolności kredytowej pozwalającej na zakup nowego mieszkania, a lokale w blokach, pomimo małego metrażu, są zazwyczaj wyposażone w kilka pokoi.

Dla młodych rodziców zaletą jest również zlokalizowanie takich budynków w pobliżu przedszkoli i szkół. W pobliżu osiedli bardzo często znajdują się też przychodnie i duże sklepy.

Specjaliści przewidują, że zainteresowanie mieszkaniami w budynkach z wielkiej płyty będzie wciąż rosło.

wp/mz