Kupują ostatnią działkę pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Warszawa

Maciej Wężyk/ tvnwarszawa.plWiadok na Plac Defilad

Miasto skończyło negocjacje ws. kupna ostatniej działki, potrzebnej pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN), które powstanie w Warszawie na pl. Defilad - poinformował w czwartek PAP dyrektor stołecznego biura gospodarki nieruchomościami Marcin Bajko.

- Jesteśmy po negocjacjach, cena jest już ustalona. Teraz musimy mieć tylko pieniądze - powiedział Bajko. Poinformował, że projektem uchwały zmiany w budżecie, który zapewni środki na zakup działki, Rada Warszawy zajmie się za dwa tygodnie.

Pod koniec czerwca Rada Warszawy udzieliła zgody na nabycie przez miasto praw do wieczystego użytkowania dwóch działek pod budowę MSN, o łącznej powierzchni 674 m kw. Łączny koszt wyniósł ok. 7 mln zł. Zgoda Rady Warszawy na nabycie nieruchomości jest konieczna, jeśli kwota transakcji przekracza 2,5 mln zł.

Zakup działek przez miasto wymagał wcześniejszego uregulowania ich statusu prawnego. Do nieruchomości istniały bowiem roszczenia spadkobierców właścicieli, którym nieruchomości odebrano dekretem Bieruta w 1945 r. Miasto nie może skupować roszczeń. Rokowania z właścicielami praw do działek w obszarze pl. Defilad prowadzi komisja negocjacyjna.

Muzeum na razie w Emilii

Muzeum Sztuki Nowoczesnej przeniosło się z siedziby przy ul. Pańskiej do budynku po pawilonie meblowym Emilia. Docelowo ma się mieścić w obiekcie, którego budowę zaplanowano na pl. Defilad.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r. jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa.

PAP/bf//ec