Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Kukiz zaśpiewa "Ziutkowi na imieniny"

Warszawa

MPWJózef "Ziutek" Szczepański

W Otwocku odbędzie się koncert imieninowy "Ziutka", czyli Józefa Szczepańskiego – poety i żołnierza Batalionu "Parasol".

"Ziutek" jest autorem słów m.in. do piosenek "Pałacyk Michla" i "Chłopcy silni jak stal". Teraz zagrają i zaśpiewają dla niego Paweł Kukiz, Tomasz Budzyński (Armia) - wokal, Dariusz Budkiewicz (DePress) - bas, Frantz (Armia) - gitara, Amade - perkusja oraz Małgorzata Godlewska - (kontralt) i Garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy.

Koncert będzie okazją do wsparcia Oddziału Noworodkowego Powiatowego Centrum Zdrowia. Zbierane będą fundusze na zakup lampy do fototerapii łóżeczkowej. Na ten cel organizator, fundacja Sztafeta przekaże dochód ze sprzedanych koszulek okolicznościowych. Planowana jest również zbiórka do puszek.

Żołnierz i poeta

Józef Andrzej Szczepański ps. Ziutek. Urodzony 30.11.1922 r. Poeta, żołnierz harcerskiego Batalionu "Parasol". Podczas Powstania Warszawskiego brał udział w walkach na Woli i Starówce. Został ciężko ranny podczas osłaniania ewakuacji oddziałów powstańczych ze Starego Miasta. Przeniesiono go kanałami do Śródmieścia. Zmarł 10.IX.1944 w szpitalu powstańczym.

Jego twórczość to kronika walk "Parasola", liryczne notatki czynione na bieżąco, w przerwach między działaniami liniowymi, pełne humoru, a gdy trzeba wzruszające i poważne. Jest autorem słów m.in. do piosenek "Pałacyk Michla", "Chłopcy silni jak stal". Ocalało 17 jego wojennych wierszy. Ostatnim był napisany w przededniu upadku Starówki "Czekamy na ciebie czerwona zarazo", utrwalony na płycie zespołu DePress "Myśmy Rebelianci".

Koncert odbędzie się 19.03.2013 o godz. 20.00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Poniatowskiego 10 w Otwocku. Wstęp wolny.

wp//ec