Przygotuj się na:

ZAMYKAJĄ ZAWROTKĘ NA POW

Znika tymczasowa zawrotka w miejscu, gdzie Południowa Obwodnica Warszawy łączy się z Puławską. Zmiany w organizacji ruchu czekają kierowców od poniedziałkowego wieczoru. Drogowcy wyjaśniają, że powodem ich wprowadzenia są prace zmierzające do połączenia funkcjonującej już trasy S2 z ursynowskim odcinkiem.

Kuba wywieziony i pobity. Miesiąc przed śmiercią w szkole

Najnowsze

Tragedia w szkole (materiał z 10 maja)TVN24
wideo 2/6

Zabity w szkole w Wawrze 16-letni Kuba miesiąc wcześniej został wywieziony i pobity. Prokuratura podaje, że zarzut w tej sprawie usłyszał 29-letni mężczyzna. Został on objęty dozorem policyjnym.

Dwa tygodnie temu w Szkole Podstawowej nr 195 imienia Króla Maciusia I doszło do tragedii. 16-letni Kuba zmarł w sali lekcyjnej w gimnazjum, którego był uczniem. Zginął od ciosów nożem. Zatrzymany w tej sprawie został Emil - uczeń 8. klasy podstawówki.

Z kolei tydzień temu informowaliśmy, że zamordowany Kuba był wcześniej poszkodowany w sprawie, którą prowadzi praska prokuratura. Zgłoszenie wpłynęło miesiąc przed morderstwem. Chłopak miał być pobity za to, że nie spłacił długu. Jak ustaliliśmy, przed pobiciem został pozbawiany wolności.

- Trzy dni po zdarzeniu w sprawie został zatrzymany mężczyzna (rocznik 1990), który był znany zarówno pokrzywdzonemu, jak i jego opiekunom. 29-latek usłyszał zarzut - potwierdza Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Nie podaje, jaki, ale zaznacza, że chodzi o przestępstwo "przeciw wolności".

Zatrzymany został objęty dozorem policyjnym. Jak zapewnia Saduś, nie było potrzeby, żeby występować o ochronę dla Kuby.

Podkreśla też, że postępowanie dotyczące wydarzeń sprzed miesiąca, nie ma żadnego związku z Emilem B., który został zatrzymany w sprawie zabójstwa Kuby.

Zabójstwo w szkole

Emil B. trafił do schroniska dla nieletnich. Sprawę wyjaśnia specjalna grupa powołana w Komendzie Stołecznej Policji.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego ucznia odbyły się w ubiegły czwartek na Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim.

Sąd rodzinny postanowił przekazać sprawę zabójstwa prokuraturze, ale decyzja sądu jest nieprawomocna. Pełnomocnik obrońcy Emila B. złożył bowiem wniosek o wstrzymanie postanowienia o przekazaniu sprawy.

We wtorek do sądu wpłynęło też zażalenie w tej sprawie.

Jeśli wniosek zostanie odrzucony, biegli zbadają między innymi poczytalność i stopień rozwoju 15-latka podejrzewanego o zabójstwo. Następnie prokuratura zdecyduje, czy będzie on sądzony na podstawie przepisów kodeksu karnego jak osoba dorosła.

Zatrzymano cztery osoby

W sprawie zatrzymano także cztery inne osoby nieletnie. Wobec dwóch z nich Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe wydał postanowienia, na mocy których nastoletni zatrzymani mieli trafić do schroniska dla nieletnich. Jak poinformowano, osoby te mają ukończone 15 lat i nie są uczniami szkoły, w której doszło do zabójstwa.

W ubiegły czwartek Komenda Stołeczna Policji poinformowała o zatrzymaniu dwóch kolejnych osób: 15-letniej dziewczyny i 14-letniego chłopaka.

kz/mp/ran