Ktoś podrzuca mieszkańcom wypełnione karty. Urzędnicy proszą: wybieraj sam

Warszawa

sxcBudżet obywatelski

Stołeczni urzędnicy ostrzegają przed nadużyciami przy głosowaniu na pomysły do budżetu partycypacyjnego. Do urzędu docierają informacje, że mieszkańcy dostają "pod drzwi" karty z zaznaczonymi już projektami.

Stołeczni urzędnicy ostrzegają przed nadużyciami przy głosowaniu na pomysły do budżetu partycypacyjnego. Do urzędu docierają informacje, że mieszkańcy dostają "pod drzwi" karty z zaznaczonymi już projektami.Głosowanie na projekty budżetu partycypacyjnego, które mają być realizowane w przyszłym roku, trwa do 26 czerwca. Głosować może każdy mieszkaniec Warszawy - drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie.

Zaznaczone projekty

Ale jak informują urzędnicy, mogą się zdarzać nadużycia. "W ostatnich dniach poinformowano nas o przypadkach dostarczania mieszkańcom pod drzwi mieszkań kart do głosowania, które albo mają już zaznaczone projekty (wystarczy wpisać swoje dane osobowe i się podpisać), albo zawierają niepełne listy projektów, na które można głosować" – poinformował ratusz.Urzędnicy przypominają, że ważne są tylko te karty, które są dostępne w urzędach dzielnic lub w wersji internetowej – znajdziesz je tu.

Budżet obywatelski: zagłosowało 56 tys. osób, najaktywniejsi żoliborzanie

- Nasze stanowisko jest jasne. Można reklamować, zachęcać, ale nie można za kogoś wypełniać karty - zaznacza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.Ratusz przestrzega również przed dawaniem osobom trzecim kart, by za nas dostarczyły je do urzędu. "Prosimy pamiętać, że na karcie do głosowania znajdują się Państwa dane osobowe, które mogą zostać powierzone wyłącznie osobom, które darzą Państwo wystarczającym zaufaniem" – przestrzegają władze miasta."Jeżeli chcą mieć Państwo pewność, że karta do głosowania, na której oddają Państwo głos jest prawidłowa, a dane na niej zawarte nie zostaną bezprawnie wykorzystane, prosimy o korzystanie wyłącznie z druków dostępnych w urzędach dzielnic lub na naszych stronach internetowych, jak również o dostarczenie wypełnionych kart do głosowania bezpośrednio do Urzędu m.st. Warszawy" - dodają.

Budżet obywatelski po raz drugi: ruszyło głosowanie na projekty

Jak głosować? Dowiedz się więcej.

Głosuj na stronie urzędu miasta.

Jak poinformował w środę urząd miasta, głos oddało już ok. 70 tys. osób.

400 odrzuconych projektów

Weryfikacja projektów zgłoszonych w II edycji budżetu formalnie zakończyła się 29 maja.

Na początku czerwca ratusz ogłosił, że do głosowania zostało dopuszczone 1429 projektów, a 400 projektów odrzucono. Towarzyszyły temu protesty ich autorów.

Jak podała szefowa Centrum Komunikacji Społecznej Urszula Majewska, najczęstszym powodem negatywnej weryfikacji były: niespełnienie kryterium ogólnej dostępności, brak zgody na zmiany w projektach, proponowanie zadań, które nie są zadaniami własnymi miasta lub jego jednostek, brak możliwości zrealizowania w ciągu jednego roku, niezgodność z planem miejscowym, roszczenia do nieruchomości albo zlokalizowane projektu na nieruchomości niebędącej własnością miasta.

Zarzuty związane z budżetem obywatelskim były jednym z powodów czerwcowej rezygnacji dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Grażyny Ledzion.

CZYTAJ TEŻ TEKST PIOTRA BAKALARSKIEGO: "Skandal! Złodziejstwo!". Kłótnia o budżet obywatelski.

Wystąpienie Przemysława Paska
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

ran