Które dzielnice dla rowerzystów? Gdzie najgorzej lub niebezpiecznie? Raport

Powstał "Warszawski raport rowerowy 2013"UM

Nowe ścieżki i pasy dla jednośladów na jezdniach, więcej parkingów i wreszcie większy system rowerów miejskich. Stołeczni urzędnicy podsumowali 2013 rok w "Warszawskim raporcie rowerowym".

- Warszawa staje się miastem coraz bardziej przyjaznym dla rowerzystów - przekonuje Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydent ds. komunikacji rowerowej.

- Uruchomiono pierwszą w Polsce bezpłatną wypożyczalnię rowerów dla szkół oraz innych jednostek opiekuńczo-wychowawczych, wypożyczalnię handbike'ów oraz oddano nowe drogi i pasy rowerowe - wylicza w raporcie za 2013 rok, o którym poinformował na popularnym portalu społecznościowym.

ZOBACZ PEŁNY RAPORT

Drogi, jezdnie, pasy

Czytamy w nim, że w 2013 roku został przeprowadzony audyt dróg rowerowych. Urzędnicy poinformowali, że na koniec zeszłego roku w Warszawie było 302,5 km dróg rowerowych, pieszo-rowerowych i 6,6 pasów rowerowych w jezdniach.

Do tego ponad 24 km odcinków nieoznakowanych (najdłuższy to ścieżka rekreacyjna w terenach zalewowych na prawym brzegu Wisły) oraz ponad 9 km odcinków dróg serwisowych.

Urzędnicy do tej listy dodają także ponad 300 km "ulic o ruchu uspokojonym (dostępnych dla ruchu rowerowego)".

- W sumie daje to niemal 700 km infrastruktury do bezpiecznego poruszania się na rowerze - czytamy w raporcie.

Najlepiej na Ursynowie

Z tabeli zamieszczonej w dokumencie wynika, że najwięcej miejsc do jazdy jest na Ursynowie. Tam doliczono się 78 km infrastruktury rowerowej.

Niewiele mniej - 75,5 km jest na Mokotowie.

Na trzecim miejscu z 69 km znalazła się dzielnica Włochy.

Na Ochocie jest jedynie 13 km tras przystosowanych dla rowerzystów.

Za to w Rembertowie doliczono się zaledwie 9,5 km infrastruktury.

Miejscy urzędnicy policzyli także miejskie parkingi rowerowe - jest ich 467. Liczba miejsc parkingowych w 2013 roku wzrosła dwukrotnie. Najwięcej miejsc przybyło na Ursynowie, Mokotowie i w Rembertowie.

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć:

Drogi roweroweUM

Nowe ścieżki i pasy

W zeszłym roku udało się wybudować ponad 31 km nowych dróg rowerowych i rowerowo-pieszych oraz wyznaczyć 1,7 km pasów rowerowych. Prawie 9 km zmodernizowano.

- Na ul. Nowolazurowej powstały drogi rowerowe po obu stronach ulicy. Drogi przechodzą wiaduktami nad linią kolejową w kierunku Skierniewic i pod linia kolejowa w stronę Łowicza. Długość: 4,5 km.

- Ul. Toruńska: Drogi rowerowe po obu stronach ulicy od granicy miasta do ul. Wysockiego. Na odc. Jagielońska – Wysockiego tylko po południowej stronie. Długośc: 12,1 km.

- Ul. Ostrobramska: Drogi rowerowe po obu stronach ulicy. Przewaga drogi pieszo rowerowej. Długość: 1,6 km.

- Ul. Przy Bażantarni: Droga rowerowa po obu stronach ulicy. Długość 580 m.

- Ul. Nocznickiego: Droga łącząca trasę z mostu Marii Skłodowskiej – Curie z istniejącymi odcinkami w ul. Nocznickiego i Kasprowicza. Długość: 140 m.

- Ul. Poligonowa: : Drogi rowerowe po obu stronach ulicy, przedłużające istniejący odcinek na południe od ul. Kompasowej do ul. Ostrobramskiej. Długość: 0,8 km.

- Ul. Górczewska: Drogi rowerowe częściowo po obu stronach ulicy oraz wokół Skrzyżowania z ul. Lazurową. Ostatni etap budowy trasy wzdłuż Górczewskiej – do granicy miasta. Długość: 410 m.

W 2013 roku pojawiły się także pasy rowerowe na jezdniach:

- pasy dla rowerów po obu stronach ulicy na ul. Tamka. Długość: 2 x 340 m,

- pasy dla rowerów w ul. Spacerowej i ul. Goworka. Długość: 0,9 km,

- pasy na ul,. Kopernika odcinek ul. Tamka – ul. Świętokrzyska. Długość: 0,1 km.

Kierowcy jeżdżą po pasie dla rowerów na Spacerowej
Kierowcy jeżdżą po pasie dla rowerów na SpacerowejDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Czerwona ścieżka rowerowa
Czerwona ścieżka rowerowaDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Veturilo się rozrasta

W raporcie nie mogło zabraknąć informacji o rowerach publicznych. W 2013 roku system Veturilo rozszerzono do 2650 rowerów i 173 stacji. W minionym sezonie rowery były wypożyczane prawie 1,8 mln razy. System rowerów miejskich został uznany również za jeden z najlepszych na świecie przez jeden z amerykańskich portali.

W tym roku mają pojawić się kolejne nowości: 8 stacji na Mokotowie i 5 w Ursusie.

Nie obyło się jednak bez kłopotów w ubiegłym roku. Użytkownicy systemu zgłaszali problemy z wypożyczaniem i zwracaniem rowerów. Doszło do tego, że nieudane było nawet 30 procent wypożyczeń. Jak wyjaśniał Puchalski, problemy były z zepsutymi rowerami, zablokowaną linką, czy z terminalem lub elektrozamkiem. Z każdym tygodniem sytuacja jednak była coraz lepsza. A prezes firmy Nextbike w rozmowie z tvnwarszawa.pl stwierdził, że rower miejski padł ofiarą własnego sukcesu.

Veturilo ma rok
Veturilo ma rokTVN24
O Veturilo mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike
O Veturilo mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes NextbikeMarcin Walczak / TVN24 Wrocław

Najpopularniejsze trasy

Dzięki raportowi dowiadujemy się także, gdzie rowerzyści lubią jeździć najbardziej.

Okazuje się, że miłośników jednośladów najłatwiej spotkać w al. Prymasa Tysiąclecia i al. Ujazdowskich.

- Zapewne wynika to z faktu, że przy obu znajdują się bardzo długie ciągi dróg rowerowych - zauważają autorzy raportu.

Zima to nie czas dla rowerzystów? Zobacz więcej:

"To nie jest czas dla rowerzystów"
"To nie jest czas dla rowerzystów" Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl i archiwum TVN24

Więcej wypadków

Z raportu wynika także, że do 2010 roku liczba wypadków i kolizji z udziałem jednośladów spadała. Teraz wzrasta. - Może to być wynikiem wzrostu ruchu rowerowego - czytamy.

Z danych urzędników wynika, że wypadki z udziałem rowerzystów stanowiły aż 7,4 proc. ogółu wypadków. W ich wyniku w ostatnich 6 latach (2007-2012) 17 rowerzystów zginęło, 52 zostało ciężko rannych, a 420 lekko rannych.

"Brak dostrzeżenia rowerzysty przez kierowcę"

Wśród przyczyn autorzy wymieniają nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, niedostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych. Zdecydowana większość wypadków to uderzenia boczne.

"40% zdarzeń było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (trzykrotnie rzadziej przez rowerzystę niż przez kierującego innym pojazdem). Można zakładać, że istotną przyczyną zdarzeń z udziałem rowerzystów jest brak dostrzeżenia rowerzysty przez kierowcę" - czytamy w raporcie.

Najniebezpieczniejsze ulice dla rowerzystów to:

- Puławska,

- Górczewska,

- Al. Jerozolimskie,

- al. KEN,

- ul. Sobieskiego,

- Żwirki i Wigury,

- Marszałkowska,

- Grójecka,

- Wał Miedzeszyński.

Warszawski raport rowerowyum.warszawa
Niebezpieczne miejscaUM

A jak Wy oceniacie sytuację rowerzystów w Warszawie? Piszcie na naszym forum.

lata/par/wp/ran

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl