Kto zbuduje Szpital Południowy? Największe szanse ma polska firma

Najnowsze

SZRMTak ma wyglądać Szpital Południowy

Zarząd Rozbudowy Miasta ocenił oferty 13 firm, które chcą budować Szpital Południowy na Ursynowie. Największą liczbę punktów otrzymała polska firma IDS-BUD, która modernizowała oczyszczalnię Czajka.

Do miasta wpłynęło 13 wniosków o dopuszczenie do przetargu na budowę Szpitala Południowego. Urzędnicy dokonali oceny i wskazali pięć najlepszych ofert.

– W ocenie ofert brane były pod uwagę m.in.: doświadczenie wykonawców w budowie szpitali czy referencje – tłumaczy Barbara Dżugaj ze Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

Najwięcej punktów zdobył IDS-BUD razem z ukraińską firmą Altis Holding. Drugie miejsce przypadło konsorcjum ERBUD-u (rewitalizuje Hale Koszyki) i Strabagu (buduje wylotówkę na Janki oraz tunel w Międzylesiu). Trzeci wynik uzyskało hiszpańskie OHL. Czwarta lokata przypadła konsorcjum włosko-tureckiemu INSO-Summa Turizm. Do najlepszej piątki załapało się także włoskie Astaldi, które ma budować fragment Południowej Obwodnicy Warszawy z tunelem na Ursynowie.

Te firmy zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu przetargu.

Czas na odwołania

Teraz wybrane firmy będą musiały złożyć wyjaśnienia dotyczące swych ofert czy uzupełnić dokumentację. – To również czas dla tych pozostałych ośmiu oferentów, którzy nie znaleźli się w czołowej piątce. Mogą zadawać pytania lub prosić o wzgląd do dokumentacji – wyjaśnia Dżugaj i dodaje, że nie jest jeszcze przesądzone, czy któryś z najwyżej ocenionych wykonawców będzie budował Szpital Południowy.

– Będziemy wysłuchiwać oferentów. To przetarg międzynarodowy. Cały czas trwają procedury – przyznaje rzeczniczka.

Zapowiadany od lat

O potrzebie budowy szpitala dla południowych dzielnic Warszawy mówi się od lat. O planach budowy nowej placówki opowiadał jeszcze Kazimierz Marcinkiewicz, gdy rządził Warszawą jako tymczasowy komisarz w 2006 roku. Także Hanna Gronkiewcz-Waltz zapowiadała budowę Szpitala Południowego. I to już trzykrotnie. Zgodnie z jej obietnicami z kampanii z 2006 roku, szpital miał zostać oddany do użytku w 2011 roku. Szpital w programie wyborczym Gronkiewicz-Waltz po raz drugi pojawił się w kampanii 2010 roku. Wtedy jako termin oddania placówki do użytku pacjentów podano 2015 rok. Budowa szpitala była także jedną z inwestycji zapowiedzianych w czasie ostatniej kampanii. W październiku ubiegłego roku ratusz ogłosił także przetarg na budowę placówki.

jb/b

Źródło zdjęcia głównego: SZRM